Kütahya'da "Ergonomi ve Duruş Bozuklukları Konferansı" düzenlendi

Kütahya'da "Ergonomi ve Duruş Bozuklukları Konferansı" düzenlendi
Kütahya'da "Ergonomi ve Duruş Bozuklukları Konferansı" düzenlendi
KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi işbirliği ile "Ergonomi ve...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ve Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi işbirliği ile "Ergonomi ve Duruş Bozuklukları" konulu konferans düzenlendi.

Kütahya Halk Eğitimi Merkezi'nde düzenlenen konferansta sunum yapan fizyoterapist Murat Akay, duruş bozukluklarının teknolojinin gelişmesi ile daha fazla arttığını, özellikle çocuklarda duruş bozukluklarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Duruş bozukluklarının başta çocuklar olmak üzere birçok kesimde rahatsızlıklara yol açtığını ve erken teşhisin oldukça önemli olduğuna işaret eden Akay şunları kaydetti:

"Duruş bozuklukları düzeltmek çok güç oluyor. Özellikle omurga üzerinde çeşitli eğiklikler oluşuyor. Duruş bozuklukları ağır sırt çantası taşımaktan ve uygun olmayan sıralarda oturmaktan da kaynaklanabiliyor. Çocuklarda ortopedik sıkıntılar meydana geliyor. Bel mekaniğimizi korumamız lazım. Toplumda bel mekaniğini korumaya yönelik tedbirler alınmıyor. Beldeki sıkıntılar, ağrılar uzun süreli iş kayıpları yaşanabiliyor. Bunları önlemeye çalışmamız lazım. İnsanlar tablet kullanıyor, bilgisayar kullanıyor ama kullanırken bilinçsiz kullanıyor. Uygun olmayan pozisyonlarda kullanıyor. Uzun süreli uygun olmayan pozisyonlarda omurgayı tutuyor. Dolayısıyla buda özellikle çocukluk çağında omurga eğriliklerine neden oluyor. Rahatsızlıklardan doğacak tedavi maliyetlerini de daha alta indirmek için çocuklarımıza bunları öğretip düzgün duruşu, oturuşu ve yürüyüşü öğretirsek bir yük kaldırırken ergonomik olarak nasıl kaldırması gerektiğini söylersek en azından daha sonra oluşacak ortopedik sıkıntıları önlemiş oluruz."


  ETİKETLER:

  Kamu

  ,

  Konferans

  ,

  Bilgisayar

  ,