Kütahya'da, "Güvende Olmanız Bize Yeter Projesi"

Kütahya'da, "Güvende Olmanız Bize Yeter Projesi"
Kütahya'da, "Güvende Olmanız Bize Yeter Projesi"
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğünce hazırlanan "Güvende Olmanız Bize Yeter Projesi"nin kapanış...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şube Müdürlüğünce hazırlanan "Güvende Olmanız Bize Yeter Projesi"nin kapanış toplantısı yapıldı.

Kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, güvenlik güçlerinin devletin toplum ile kaynaşan yüzü olduğunu söyledi.

İnsanların sokakta devletin en fazla yüzünü gördüğü alan polis ve jandarma olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"İhtiyaç duyduğumuzda yanımızda olmasını istediğimi kurumlar yine bu kurumlardır. Bu yakınlaşmayı ve kucaklaşmayı sağlayacak bir takım çalışmaların yapılması ve devlet ve milletin kaynaşmasını sağlayacak en önemli etkenlerden bir tanesi de toplum destekli polistir. Hepimiz kendi hayatımızda yaşamışızdır. Ben çocukken karakolun önünden geçmeye korkardım. Hele hele 12 Eylül öncesi öğrenciyseniz. Gençlerimiz bu konuyu çok fazla bilemezler, Türkiye 'nin nereden nereye geldiğini çok fazla mukayese etme şansları belki de yok. Karakol denildiği zaman bir takım çekincelerin olduğu, korkuların yaşandığı bir mekan akla gelirdi. Bugün , sıfır tolerans dediğimiz işkence ile ilgili, belli dönemlerde ülkede yaşanan olayları gerek yazılı gerek görsel basında duyuyorsunuz. İşte bunlar devlet ve vatandaşın yakınlaşmasının tersine, devlete olan sevgi ve saygıyı azalttığı dönemlerdi. Halbuki o zaman da devlet bir takım düzeni sağlamak üzere bunu yapmıştı. Ama ne hikmetse devlet insanına işkence etmekten kendini alıkoyamadı.

Bugün çok şükür yaptığımız bu projeler de gösteriyor ki bizim artık o devletin ceberut anlayışı yerine, çocuklarımızla daha iyi ilgilenebilen güvenlik kuvvetlerimizin olduğudur. Güvenlik güçlerimizin görevi sadece silah ve cop kullanmak değil,  çocuklarımızın eğitimlerine varıncaya kadar onlarla ilgilenmesi demektir. Çocuklarımızın da kendi çocuğumuz, kendi evladımız olduğunu hissetmeleri demektir. Bu durum sadece sıcak yaklaşım olarak algılanmamalı. Güvenlik güçleri aynı zamanda, devlete ve devletin düzenine, kanununa karşı olan kim var ise onlara karşı da dik durabilen ve görevini eksiksiz yerine getirebilen bir kurum ve kuruluştur. Bugün bizim devletin tüm kurum ve kuruluşlarıyla yapmaya çalıştığımız ana prensip budur."

İl Emniyet Müdür Vekili Mehmet Paköz, İl Jandarma Komutanı Mustafa Uğur, birim amirleri, polis memurları ve okul temsilcilerinin katıldığı programda polis memuru Tuncay Yücel de proje ile ilgili bir sunum yaptı.