Kütahya'da imam hatipliler şöleni

Kütahya'da imam hatipliler şöleni
Kütahya'da imam hatipliler şöleni
KÜTAHYA (AA) - Kütahya İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği (KİHMED) tarafından, "İmam Hatipliler Şöleni" düzenledi.İmam Hatip Okulları Mezunları...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya İmam Hatip Mezun ve Mensupları Derneği (KİHMED) tarafından, "İmam Hatipliler Şöleni" düzenledi.

İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği (ÖNDER) ile Kütahya Belediyesi'nin de desteklediği "Asım'ın Neslinden İmam Hatip Nesline" sloganıyla hazırlanan şölen, Dumlupınar Spor Salonu'nda gerçekleştirildi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, imam hatip mezunu olmadığını ancak imam hatiplileri seven birisi olarak programda olduğunu söyledi.   

1970'li yıllarda Kütahya'da imam hatip ortaokulu olmadığı için insanların okumak için il dışına gittiğini, ancak bugün ise  Kütahya'nın neresinde olursa olsun "ben imam hatip okuluna gideceğim" diyen tüm öğrencilere bu imkanın sağladıklarını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"İsteğimiz, velilerimizin çocuklarını istedikleri okula gönderebileceği, çocuklarımızın da istediği okulda okuyabileceği imkanı sağlamaktır. Eğitim de fırsat eşitliğini gerçekleştirmek için devlet olarak yapmamız gereken budur. Bu imkanı sağlamak adına da çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da imam hatip lisesi mezunu. Yine imam hatip mezunu çok sayıda bürokrat var. Düne kadar üniversite sınavı gibi bir takım karar ve çeşitli uygulamalarla engellense dahi bugün ülkenin her köşesinde bu ülkeyi, insanını, bayrağı ve Kur'an-ı Kerim'i seven, insanlara hizmet etmekten onur duyan bir nesil var. Buna Asım'ın nesli diyoruz. Gençler, bu yüce davaya sizler hizmet edeceksiniz."

Kütahya İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği Başkanı Mustafa Önsay da bundan yaklaşık 6 yıl önce imam hatiplerin miadını dolduran ve kapanması beklenen okular olarak görüldüğünü belirtti.

Kütahya'da o zamanlar 850 imam hatipli öğrencinin bulunduğunu, ancak bugün ise bu sayının sadece il merkezinde 3 binlere ulaştığını ifade eden Önsay, şunları kaydetti:

"Bize 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte bütün bu imkanları sağlayan, ortaokullarımızı açan, lise öğrencilerimizin önündeki en büyük engel olan katsayıyı kaldıran, kız öğrencilerimizin başörtü problemini çözen, imam hatip mezunu cumhurbaşkanımızın sayın Recep Tayyip Erdoğan 'ı saygıyla anıyor, kendisine Allah'tan uzun ömürler diliyoruz. İmam Hatipler bizim için bir medeniyet meselesidir. Dünya 5'ten büyüktür diyen bir nesil lazım. İşte bu nesli biz imam hatiplerden bekliyoruz."

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu'nun da bir konuşma yaptığı programda, Vali Yılmaz, imam hatip okulunda görevli müdürlere üzerinde "O bir İmam Hatipli" yazılı ve üzerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi bulunan cam pano hediye etti.

Program, imam hatip ortaokulu öğrencilerinin şiirler okuması, ilahiler seslendirmesi ve piyesler sahnelemesinin ardından, Aykut Kuşkaya'nın konseriyle sona erdi.