Kütahya'da "İşgücü Piyasası İhtiyaç Tespit Anketi"

Kütahya'da "İşgücü Piyasası İhtiyaç Tespit Anketi"
Kütahya'da "İşgücü Piyasası İhtiyaç Tespit Anketi"
KÜTAHYA (AA) - İŞKUR Kütahya İl Müdürlüğü tarafından yapılan "İşgücü Piyasası İhtiyaç Tespit Anketi"nde, her 100 işverenden 27'sinin eleman temininde...

KÜTAHYA (AA) - İŞKUR Kütahya İl Müdürlüğü tarafından yapılan "İşgücü Piyasası İhtiyaç Tespit Anketi"nde, her 100 işverenden 27'sinin eleman temininde güçlük çektiği, yine her 100 işverenden 81'inin ise istediği elemanı bulmadığı ortaya çıktı.

İŞKUR Kütahya İl Müdürlüğü tarafından işgücü piyasasındaki işgücü talep değişimleri ölçüldü. 16 Mart - 30 Nisan tarihleri arasında 897 işyerine ulaşılarak yapılan "İşgücü Piyasası İhtiyaç Tespit Anketi"nden derlenen sonuçlar rapor olarak açıklandı.

Analiz raporlarına göre, Kütahya'da özel sektör iş gücü piyasasında her 100 kişilik firma kadrosunun yüzde 98,7'sinin dolu olduğu, yüzde 1,3'ü'nün ise eleman ihtiyacı sebebiyle doldurulmayı bekliyor.

Anket uygulanan dönemde işverenlerin talep ettikleri açık iş sayısı 372 olarak yer alırken, açık işlerin en fazla olduğu meslekler ise proses işçisi, ahşap mobilya imalatçısı, şoför, garson ve seramik imalatı işçiliği oldu.

Kütahya'daki işverenlerden çeşitli mesleklerde 2015 yılı içerisinde her 100 işyerinden 27'sinde işgücünü teminde güçlük çektikleri ifade edildi.

Bu oranların Türkiye ortalaması ile aynı olduğu vurgulandı. 2014 yılında ise her 100 işverenden 40'ı eleman temininde güçlük çektiği, en fazla teminde güçlük çekilen mesleklerin mekanik bakım onarımcısı, elektrikçi, proses işçisi, CNC torna tezgahı operatörü ve garson olarak yer aldığı hatırlatıldı.

Kütahya'da her 100 işyerinden 15'inde açık iş talebi bulunurken, açık işler için yaklaşık olarak işverenlerin yüzde 37'si asgari bir eğitim düzeyi talep ediyor.

Yüzde 63'ü ise eğitim durumunun fark etmediğini belirtiyor. İşverenlere eleman temininde güçlük çekilme nedenleri sorulduğunda her yüz işverenin 81'i gerekli beceri ve niteliğe sahip eleman bulunamaması, 69'u tecrübeli eleman bulunamaması, 31'i bu meslekte işe başvuran eleman bulunamaması, 11'i önerilen ücretin yeterli bulunamaması ve 2'sinin ise vardiyalı çalışma olarak cevaplandırdığı kaydediliyor.

İŞKUR'un anket sonucunda tespit edilen veriler doğrultusunda 2016 yıllık eğitim planını hazırlayarak işgücü piyasasının talep ettiği mesleklerde kurs ve programlar düzenleyeceği bildirildi.