Kütahya'da, kolonya içen kişi öldü

Kütahya'da, kolonya içen kişi öldü
Kütahya'da, kolonya içen kişi öldü
KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da bir kişi, içtiği kolonyadan zehirlenerek hayatını kaybetti.Dumlupınar Üniversite Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr....

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da bir kişi, içtiği kolonyadan zehirlenerek hayatını kaybetti.

Dumlupınar Üniversite  Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüdaverdi Küçüker, yaptığı açıklamada, Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bir kişinin kolonya içme şikayetiyle başvurduğunu belirterek, hastanın yoğun bakıma alındığını ancak müdahalaye rağmen hayatını kaybettiğini belirtti.

Kolonya etil alkolün kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Küçüker, şunları söyledi:

"Zararları olmakla birlikte ölümcül dozu daha yüksektir. Metil alkole göre daha  pahalıdır. Ancak korsan-merdivenaltı  kolonya üretimlerinde, tüm canlılara çok zararlı olan ve insanda  20 gramı bile ölümcül olan metil alkol kullanılabilmektedir. Bunun sebebi metil alkolün  ucuz olmasındandır. Kaçak içkilerde kullanılan bu alkoldür. Bu durum ise insan sağlığını hiçe saymaktır. Kolonyada kullanımı yasak olan metil alkol ağız yoluyla içilerek, buharının solunmasıyla, veya deriden emilerek  vücuda alındığında zehirlenme durumu oluşmaktadır. Belirtileri baş ağrısı, tansiyon düşüklüğü, huzursuzluk, baş dönmesi, solunum artışı, bulantı, kusma daha ileri evrede bulanık görme ve körlük şeklinde devam eder. Sonuç olarak metil alkollü sahte kolonya göze teması, buharının  solunması ya da yutulması halinde cilt hastalıklarından, körlüğe ve ani ölümlere kadar olan olaylara sebep olabiliyor. İşte bu yüzden kolonya kullanımında çok dikkatli olmalı. Ucuz diye alınan kolonyanın acı sonuçlar doğurabileceğini akıldan çıkarmamalı."