Kütahya'da "savaşın çocukları" anıldı

Kütahya'da "savaşın çocukları" anıldı
Kütahya'da "savaşın çocukları" anıldı
KÜTAHYA (AA) - Kütahya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince Suriye'deki iç savaş mağduru çocukların durumlarının anlatıldığı...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Derneğince Suriye'deki iç savaş mağduru çocukların durumlarının anlatıldığı "Savaşın Çocukları Gecesi" düzenlendi. 

Belediye Kültür Sarayı'ndaki program, Dumlupınar Üniversitesinde (DPÜ) öğrenim gören Filistinli Yazan Shabaneh'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinlikte konuşan Kütahya İHH İnsani Yardım Derneği  Başkan Yardımcısı Mustafa Yenipazar, toplumların her dönem farklı şekillerde imtihan edildiğini söyledi.

Bazılarının imtihanlarının acılar içinde zorluklarla geçtiğini, kimilerinin de onların durumlarını paylaşıp, anlayıp olabildiğince destek vermekle olduğunu dile getiren Yenipazar, " Bugün bize, yeryüzü coğrafyasında sıkıntı içinde olan kardeşlerimize sahip çıkmak ve onları yalnız bırakmamak düşüyor. Biz de bu şuurla hareket ediyor ve bu programları bu anlayışla tertip ediyoruz. Rabbim inşallah İslam ümmetine tekrar ittihadı, birlikteliği ve güçlü bir şekilde yeryüzünde Allah'ın adaletini ve barışını hakim kılmayı nasip eder" diye konuştu.

Suriye asıllı Türk vatandaşı İman Bedir ise Müslümanların kardeş olduğuna dikkat çekti.

Türkiye 'nin, Suriye ile arasında komşuluk hukuku bulunduğunu belirten Bedir, "Allah, Türkiye'den razı olsun. Çanakkale Savaşları'nda Suriye'den bir grup gelerek Türklere destek verdi ve şehit düştü. Dedem de Çanakkale'de şehit düştü. Şimdi vefa zamanı. Çok sessiz kaldık, 40 sene sessiz kaldık, bir ses duyurmak lazım" ifadesini kullandı.

Program, "Savaşın Çocukları" adlı belgesel filmin gösterilmesiyle sona erdi.