Kütahya'da "Sürü Yönetimi Elemanı Projesi"

Kütahya'da "Sürü Yönetimi Elemanı Projesi"
Kütahya'da "Sürü Yönetimi Elemanı Projesi"
KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İş ve Çalışma Kurumu (İŞKUR) ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İş ve Çalışma Kurumu (İŞKUR) ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen "Sürü Yönetimi Elemanı Projesi" kapsamında eğitim alan kursiyerler, sertifikalarını törenle aldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki törende konuşan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, kurslarla bazı bilinen konuları kursiyerlere hatırlattıklarını söyledi.

Çobanlık mesleğinin kutsal bir meslek olduğunu kaydeden Gümüş, şunları kaydetti:

"Kursiyerlerimiz Peygamberlik mesleği olan çobanlık sayesinde insanlardan biraz uzak, çoğunlukla kimsenin yapmak istemeyeceği, zor ve meşakkatli olan bir mesleği icra ediyorlar. Bu kutsal görev yapılırken de 5 santimetreden daha küçük olan otlarla koyun ve keçiler otlatılarak et, süt, deri ve yün olarak ekonomiye kazandırılıyor. Biz bu kurslarla aslında bu işi yapan kursiyerlerimize bildiklerini hatırlatıyor, yanlış bilinenleri düzeltiyor, bilinmeyenleri de öğretiyoruz. Ayrıca bu kursların sonunda sertifika verdiğimiz sürü yöneticilerine ve onları kendi işletmesinde çalıştıranlara 5 bin lira destek veriyoruz."

Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Davut Ezen de kursun teorik bilgiler öğretmenin yanında, birbirine tecrübe aktarımı dolayısıyla fayda sağladığını, öğrenilen bilgilerin uygulanıp devam ettirilmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmaların ardından kursa katılarak başarılı olan 21 kursiyere sertifikaları verildi.

 


  ETİKETLER:

  İŞKUR

  ,

  Tarım

  ,

  gıda

  ,

  lira

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  gümüş

  ,

  Uzak