Kütahya'da "Uluslararası Afiş Festivali"

Kütahya'da "Uluslararası Afiş Festivali"
Kütahya'da "Uluslararası Afiş Festivali"
- Yaklaşık 35 ülkeden 2 bin 200 afişe yer verilen "organ bağışı" temalı festivalin ilk gününde sergi izlenime sunuldu

KÜTAHYA (AA) - Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi ile  Türkiye Organ Nakli Vakfı öncülüğünde düzenlenen, 35 ülkede hazırlanan yaklaşık 2 bin 200 afişe yer verilen "organ bağışı" temalı festival başladı.

DPÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Mercin, fakültede afiş sergisinin açılmasıyla başlayan festivale ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, organ bağışı konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.

Festivale Türkiye Organ Nakli Vakfının da katkılarda bulunduğunu anlatan Mercin, şunları kaydetti:

"Afiş, görsel iletişim kurabilmek için en yaygın kullanılan grafik tasarım ürünlerinden biridir. Afiş, sanatın eleman ve ilkelerinden yararlanılıp estetik kaygılar göz önüne alınarak tasarlanırken kullanımda işlevselliği ön planda olan bir üründür. Onun öncelikli amacı bir sanat eseri gibi izleyiciye sadece estetik haz vermek değildir. Onun ayrıca insanları bilgilendirmek, onlara mesaj iletmek, sosyal içerikli konularda farkındalık oluşturmak, etkinliklerden haberdar etmek ve bir ürünü tanıtmak gibi bir görevi de vardır. Bu yönüyle afiş, yıllardır vazgeçilmez grafik tasarım ürünlerinden biri olmuştur ve olmaya da devam edecektir."

Afişin gücünü kullanarak bu yıl organ bağışına dikkati çekmek istediklerini vurgulayan Mercin, festivale 35 ülkeden sanatçıların yaklaşık 2 bin 200 afiş gönderdiğini dile getirdi. Mercin, festival kapsamında düzenlenen yarışmada, jüri üyelerinin belirlemesi sonucu 100 eserin finale kaldığını sözlerine ekledi.

Ünlü afiş sanatçılarının katılımıyla söyleşi, seminer ve workshop uygulamalarına da yer verilen festival, 10 Nisan'da sona erecek.