Kütahya'da yıkılmak üzere olan 50 konak yıkılacak

Kütahya'da yıkılmak üzere olan 50 konak yıkılacak
Kütahya'da yıkılmak üzere olan 50 konak yıkılacak
- Kentte yıkılmaya yüz tutmuş yaklaşık 50 konak, belediye tarafından yıkılarak yeniden yapılacak

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da yıkılmaya yüz tutmuş yaklaşık 50 konak, belediye tarafından yıkılarak yeniden yapılacak.

Ali Paşa Mahallesi'ndeki bir binanın yıkımına katılan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, burada gazetecilere açıklamasında, göreve geldiği andan itibaren Anıtlar Yüksek Kurulu ile çalışma yaparak yıkılmaya yüz tutmuş binaların çözümü için çalıştığını söyledi.

Kentte, kurul tarafından konak olarak tescillenen yaklaşık 400 binanın bulunduğunu belirten Saraçoğlu, şöyle konuştu:

"Bunlardan bazıları kullanılmadığı için zamanla yıkılma, durumuna gelmiş. Vatandaşlarımız da çevresinden geçerken tehlike arz etmekteydiler. Zaman zaman bu binalardan belediyemiz olsun, üniversitemiz olsun ayağa kaldırdığımız eserler de oldu. Biz şimdiye kadar Kütahya Belediyesi olarak yaklaşık 19 konağımızı, çalışmalar yaparak ayağa kaldırdık. Bu binaların tamamen yıkılarak ortadan kaldırılması doğru değil. Bu yerlerin turizme kazandırılması amacıyla gerekli bütçe ve kaynağı ayırdık. Önce bunların onarılması yönünde gerek  Kültür ve Turizm Bakanlığı, gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla temaslarımız devam ediyor. Bu konakları Anıtlar Yüksek Kurulu, daha önce yıkmaya izin bile vermiyordu. Konak sahiplerinin bunların röleve ve projelerini çıkarma gücü olmuyordu. Bu şekildeki bazı binaların yaklaşık 40'a yakın hissedarları bile var. Anıtlar Yüksek Kurulu ile yaptığımız anlaşma gereği, binasını yapmaya gücü olmayan ve yaptırmak isteyen vatandaşlara belediye olarak yardımcı olacağız. Vatandaşların yapamadığı projeleri, biz üstlenip gerekli işlemleri yaptıktan sonra yıkım kararı aldık."

Saraçoğlu, Germiyan Sokağı'nın iyileştirilmesi yönünde çalışmalarının olduğunu, Kültür ve Turizm Bakanlığından bununla ilgili 1 milyon 100 bin lira bir ödeneğin ayrıldığını sözlerine ekledi.