Kütahya'daki gıda zehirlenmesi

Kütahya'daki gıda zehirlenmesi
Kütahya'daki gıda zehirlenmesi
- Kentte yaklaşık bir ay önce 15 öğrencinin zehirlenmesine neden olan tavuk dönerde, "listeria" bakterisi tespit edilirken, iş yeri hakkında suç duyurusunda bulunuldu

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, yaklaşık bir ay önce 15 öğrencinin zehirlenmesine neden olan tavuk dönerde, "listeria" bakterisi tespit edildiğini, iş yeri hakkında suç duyurusunda bulunulduklarını bildirdi.

 Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 19 Kasım'da Devlet Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören 15 kız öğrencinin, bir restoranda tavuk döner yedikten sonra gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavi altına alındıklarını anımsattı.

Yaşanan bu olay üzerine iş yerinde inceleme yaptıklarını aktaran Gümüş, şunları kaydetti:

"Ekiplerimiz söz konusu restorana giderek inceleme yapılmak üzere satışı yapılan tavuk dönerden numuneler aldı. Aldığımız numuneler Eskişehir Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğüne gönderildi. Burada yapılan analizler sonucunda genellikle toprak, su, kanalizasyon ya da dışkıda bulunan 'listeria' isimli bakteriye rastlandı. Bu bakteri aynı zamanda ölümcül hastalığa da sebep olan bir bakteridir. Gelen rapor üzerine söz konusu iş yeri hakkında Kütahya Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Bundan sonraki süreçte yasal işlemleri adli makamlar yürütecek."

Gümüş, ekiplerinin kent genelinde denetimlerini aralıksız sürdürdüğünü sözlerine ekledi.