Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası
Kutlu Doğum Haftası
KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında etkinlik düzenlendi.Parmakören Mahallesi'nde Lalezar Kur'an Kursunda...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında etkinlik düzenlendi.

Parmakören Mahallesi'nde Lalezar Kur'an Kursunda düzenlenen etkinlik, saygı duruşu, İstiklal Marşı'nın okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Burada konuşan Vali Şerif Yılmaz, geçmişte Kur'an kurslarının ve yurtların kapatılarak farklı amaçlarla kullanıldığını söyledi.

Bugün Kur'an kurslarında böyle programların gerçekleşiyor olmasının ülkenin geldiği nokta açısından oldukça önemli olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"2002'de ilimizde yatılı Kur'an kursu sayısı 5 iken hamdolsun 2014'te 11 oldu. Gündüzlü Kur'an kursumuz 2002'de 67 iken 2014'de 163 oldu. Öğrenci  sayımız 2002'de bin 91 iken 2014 sonu itibariyle de 6 bin 878'e ulaştı. Biliyorsunuz 1995'de çıkan kanunla Kur'an kurslarına gitme, gönderme ve okutmakla ilgili belirli kısıtlama ve sınırlamalar gelmişti. Bu kısıtlamalar 2012'de çıkan hepimizin 4+4+4 diye bildiğimiz yasayla beraber yavrularımızın, geleceğimizin önü açıldı. İşte bugün burada bu program gerçekleşiyor ise 2012'de yapılan değişikliklerle, yasal düzenlemelerle, insanımızın önüne konulan engellerin kaldırılmasıyla, bugün burada bu programı gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu güzellikler devam eder. Ülkemizin geleceği ve yarınlarımız olan çocuklarımız, dinini, diyanetini, milletini, kültürünü, tarihini tanıyan onunla yetişen, nesiller inşallah bu ülkede daim olur.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti de ilelebet payidar kalır. Ben emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum."

Daha sonra Kur'an kursu öğrencileri tarafından şiirler ve ilahiler okunan programda, eğitimlerini tamamlayıp hafız olan öğrencilere, Vali Yılmaz ile Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu tarafından plaket verildi.

Program, Kur'an kursunda ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'in ziyaret edilmesi ve sınıfların gezilmesi ile sona erdi.

Programa, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, müftülük personeli ve vatandaşlar katıldı.