Muharrem ayının başlaması

Muharrem ayının başlaması
Muharrem ayının başlaması
KÜTAHYA (AA) - Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban, Muharrem ayına ilişkin,mesaj...

KÜTAHYA (AA) -  Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) Kütahya Şube Başkanı Nazif Kocaçoban, Muharrem ayına ilişkin,mesaj yayımladı.

Muharrem ayının Hz. Peygamber tarafından "Allah'ın ayı" olarak nitelendirildiğini hatırlatan Kocaçoban, mesajında şunları kaydetti:

"Peygamber Efendimizin Mekke'den Medine'ye hicretinin 1437. yılını idrak edeceğiz.  Muharrem ayında ve bu ayın 10. günü olan Aşure Günü'nde hem İslam dini hem de önceki peygamberler ve ümmetler açısından son derece önem taşıyan hadiseler meydana gelmiştir. Hz. Adem'in tövbesinin kabulü, Hz. Nuh'un gemisinin tufandan, Hz. İbrahim'in ateşten ve Hz. Musa'nın Firavun'un zulmünden kurtulması gibi inananlar nazarında ve insanlık için önemli olan pek çok hadisenin bu ayla ve günle irtibatlandırılması, atfedilen önemin bir göstergesidir. Hicri yılbaşının en önemli anlamlarından biri, sevgili Peygamberimiz'in Medine'ye hicretiyle birlikte Müslümanların Medine'de yaşayan bütün diğer inanç mensuplarının birlik, beraberlik, karşılıklı saygı ve ortak bir güvenlik ve huzur anlaşması çerçevesinde barış içinde bir arada yaşamaya başlamasıdır.  Bu yönüyle hicret günümüzde alınması gereken pek çok dersleri içermektedir. Bu itibarla bütün Müslümanları Hicretin önemini anlamaları, birliğimizi ve beraberliğimizi zedeleyecek her türlü olumsuz tutum ve davranışlardan kaçınmamız gerektiğini ifade ediyor."