Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı protesto...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararı protesto edildi.

AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanlığı önderliğindeki bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı eylemde, grup adına açıklama yapan Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Özbey, halkın oylarıyla seçilen bir liderin ve arkadaşlarının devrilip idama mahkum edilmesinin bir mahkeme hükmü olmadığını açık ve adi bir cinayet olduğunu söyledi.

Verilen kararın dünya siyasetinin, adaletin ve insanlığın idamı olduğunu ifade eden Özbey, şöyle konuştu:

"Verilen bu cezalar; hukukun, adaletin, insan hak ve hürriyetlerinin idamı demektir. Hukuk, meşruiyetini koruduğu değerlerin kutsallığından alır. Hukuk, insan onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp batının ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda, meşruiyetini kaybetmiştir. Yargının kötüye kullanılması, adalet mekanizması eliyle zulüm yapılması, hem mazlumun hakkı hem de hukukun evrensel ülküsü olan adaletin katledilmesidir. Ülkesinin kaderini değiştirmeye çalışan liderlerini darağaçlarıyla kaybeden bir milletin evlatları olarak, Mısır'ın seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve arkadaşlarına verilen idam cezasını lanetliyoruz. Bu cinayete dur demek, insan haklarına, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmış herkes için bir borçtur. Bu zulüm karşısında takınılacak her tavır, gösterilecek her tepki, tüm dünya için bir insanlık sınavıdır."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.