Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Kütahya'da, Rabia Plaformu üyeleri, Mursi'ye verilen idam kararını telin ettiler

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, Türkiye Gönüllü Teşekküler Vakfı Kütahya Şubesince oluşturulan Rabia Platformu üyeleri,  Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararını protesto etti.

Cumhuriyet Caddesi Karagöz Camisi önünde bir araya gelen grup, burada çeşitli sloganlar atarak, olayı kınadı.

Grup adına açıklama yapan Vakıf Başkanı Nazif Kocaçoban, halkın iradesine rağmen ordunun cumhurbaşkanı atama yetkisinin ve hükümet oluşturma yetkisinin bulunmadığını belirtti.

Seçilmiş cumhurbaşkanının darbe ile görevden uzaklaştırılmasının desteklenemsinin acizlik olduğunu ifade eden Kocaçoban, şöyle konuştu:

" Hukuk , insanın onurunu, millet iradesini korumayı bırakıp, batının ve emperyalist güçlerin menfaatlerini korumaya başladığı anda meşruiyetini kaybetmiştir. Halkın oylarıyla seçilen bir lideri ve arkadaşlarını darbeyle devirip, idama mahkum etmek bir mahkeme hükmünün icrası değil, açık ve adi bir cinayettir. Bölgede yaşanan gelişmelere baktığımızda ırkçı emperyalizmin, Müslümanların yaşadığı ülkeleri hem birbirine karşıt cepheler haline getirirken hem de o ülkelerin birinde mezhepsel ve etnik farklılıkları kullanarak iç savaşa uygun bir ortam oluşturulmuştur.

Bu çatışma ve gerilim ortamının etnik kökeni ve mezhebi ne olursa olsun İslam coğrafyasında yaşayan hiçbir insana fayda getirmeyeceği açıktır. hangi renkten, ırktan ya da dil grubundan olursa olsun Müslümanların ve İslam ülkelerinin ırkçı emperyalizmin tasallutundan kurtulmaları için kendi başlarına hareket etmek yerine, birlik içerisinde olmaları gerekmektedir. Bu anlamda bir kez daha suçüstü oldular. Kararın infazı halinde Mısır'da yeniden kitlesel eylemler başlayacaktır."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.