Mursi'nin idam kararına tepkiler

Mursi'nin idam kararına tepkiler
Mursi'nin idam kararına tepkiler
- Kütahya'da, bir grup, idam kararı verilen Muhammed Mursi için Mısır resmi kurumlarına mektup gönderdi

KÜTAHYA (AA) - Kütahya İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği (KİHMED) üyeleri, Muhammed Mursi'nin idam kararına tepki göstermek amacıyla Mısır Cumhurbaşkanlık Sarayı,  Adalet Bakanlığı ve El Ezher Üniversitesi'ne tepki mektubu gönderdi.

Mektupta, Mursi ile arkadaşlarına yönelik verilen kararların uygulanması halinde Mısır'da yeni bir kargaşa ve çatışma döneminin başlayacağı uyarısı anlatıldı.

Cumhuriyet Caddesi' PTT önündeki eylemde grup adına açıklama yapan Mustafa Özbey, Türkiye Müslümanları için çok önemli bir ilim ve irfan ocağı olan imam hatiplilerin Mısırlı kardeşlerinin yanında olduğunu söyledi.

İmam-Hatip okullarının mezunları ve mensupları olarak Muhammed Mursi ve arkadaşları için verilen idam kararları karşısında büyük bir üzüntü ve endişe içerisinde olduklarını dile getiren Özbey, şöyle konuştu:

 "Bu kararların hukuksuz olduğunu ve adaletin bir an önce tecelli etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sizin, EI-Ezher gibi kadim bir ilim merkezine ev sahipliği yapan, hala fikir dünyamızı besleyen büyük mütefekkirler yetiştirmiş Mısır'ın idarecisi olarak, bir zamanlar ülkenizde misafir ettiğiniz Mustafa Sabri Efendilerin, Mehmet Akiflerin mirasçısı biz ilim yolcularının sözlerini dikkate alacağınızı ümit ediyoruz. Bildirmek isteriz ki Mursi ve arkadaşlarının uğradığı haksızlık ve zulüm Türkiye gençliği tarafından büyük tepkiyle karşılanmakta, vicdanlarda derin yaralar açmaktadır. Mısır halkının önemli bir kısmının seçimlerde desteklediği bu insanların geleceği, artık bütün Müslümanlarla birlikte bizim de meselemiz ve gündemimiz haline gelmiştir. Halkınızın ve bütün Müslümanların beklentisi, Mursi ve diğer İhvan-ı Müslimin mensupları hakkındaki idam kararının kaldırılmasını ve onlara özgürlüklerinin iade edilmesini sağlamanızdır. Bizler, Türkiye'nin ümmet sevdalısı gençleri olarak, sorumluluğumuz gereği sizi adalete, hakka ve insafa davet ediyoruz."

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı'nın da destek verdiği eylem, grup üyelerinin mektuplarını postalaması ile son buldu.