Otistik çocuklar hayata sporla bağlanıyor

Otistik çocuklar hayata sporla bağlanıyor
Otistik çocuklar hayata sporla bağlanıyor
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin çalışmalarına katılarak toplumsal yaşama uyumlarını artıran otistik çocuklar, ulusal...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin çalışmalarına katılarak toplumsal yaşama uyumlarını artıran otistik çocuklar, ulusal ve uluslararası bazı yarışlarda elde ettikleri başarılarla geleceğe umutla bakıyor.

Dernek Başkanı Niger Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, sportif faaliyetlerin otizmli çocuklar için çok önemli olduğunu söyledi.

Kendisinin de 16 yaşında bir otistik erkek çocuk annesi olduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

"2009 yılında kurduğumuz dernekle otizme dikkati çekmek ve otistik çocukların aileleriyle yardımlaşmayı amaçlıyoruz. Kütahya'da 2009 yılında Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi adıyla bir okulumuz açıldı. Okulumuzun en büyük eksiği bir spor salonunun bulunmaması. Nasıl ki sağlıklı bir çocuğun fizik, kimya, matematik gibi dersleri çok önemliyse otistik çocuklarımız için de spor oldukça önemli çünkü çocuklarımızın sporla rehabilite olma şansları var. Bunun örnekleri de var. Biz de bunun için çaba gösterdik. 'Okullar Hayat Olsun Projesi' kapsamında Kütahya Lisesi bize kapılarını açtı ve çocuklarımız için burada spor salonu tanzim edildi. Çocuklarımız burada Beden Eğitimi Öğretmeni Mesut Çetin nezaretinde spor yapıyor."

Çetin ise özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara yaklaşık 4 yıldır spor faaliyetleri konusunda yardımcı olduğunu dile getirdi.

Bazı yarışmalara katıldıklarını anlatan Çetin, "Antalya'da geçen ay düzenlenen Özel Sporcular Türkiye Atletizm Şampiyonası'nda çocuklarımızdan biri 100 metrede Türkiye birincisi, diğer bir çocuğumuz da uzun atlamada Türkiye ikincisi oldu. Bunun yanında yine yüzme branşında Alanya'da yapılan yarışmalarda öğrencilerimiz 50 ve 100 metrede başarı elde etti" dedi.

Çetin, otizmli çocukların da ilgi beklediğini, böyle olması halinde pek çok işi başarabileceklerini sözlerine ekledi.