Porsuk Barajı'nda su seviyesi yükseldi

Porsuk Barajı'nda su seviyesi yükseldi
Porsuk Barajı'nda su seviyesi yükseldi
KÜTAHYA (AA) - Eskişehir'e içme suyu ve birçok tarım arazisinin sulanmasını sağlayan Porsuk Barajı'nda su seviyesinin yükseldiği bildirildi.TBMM Kamu...

KÜTAHYA (AA) - Eskişehir'e içme suyu ve birçok tarım arazisinin sulanmasını sağlayan Porsuk Barajı'nda su seviyesinin yükseldiği bildirildi.

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK  Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, yaptığı açıklamada, geçen yıl kuraklık nedeniyle kuruma görülen Porsuk Barajı'nda su seviyesinin yükselmeye başladığını belirtti.

Bu durumun çiftçiler için hayırlı bir haber olduğunu ifade eden Kinay, şunları kaydetti:

"1973 yılından bu yana yıllık ortalama 240 milyon metreküp su gelen Porsuk Barajı'na geçtiğimiz yıl kuraklık nedeniyle sadece 70 milyon metreküp su geldi. Geçen yıl susuzluk nedeniyle 7 metre civarında kod kaybeden baraj, geçtiğimiz yılın ekim ayından bu yana iki metre yükseldi. Aylık verileri düzenli olarak takip etmemizin bir nedeni de bölgenin turizm açısından büyük bir potansiyel teşkil etmesi. İnşallah kuraklık sona eriyor ve bölgemize bolluk bereket geliyor. Porsuk Barajı'nın toplam depolama hacmi, 454 milyon metreküp olup, taşkın hacmi ile beraber 520 milyon metreküptür. 2015 yılında toplam 170 milyon metreküp içme, kullanma ve sulama su ihtiyacı olacaktır. Hiç su gelmemesi halinde bile bu durumda su ihtiyaçları karşılanabilecektir."