"Postacı Nevzat" yıpranma hakkı istemek için yeni film çekti

"Postacı Nevzat" yıpranma hakkı istemek için yeni film çekti
"Postacı Nevzat" yıpranma hakkı istemek için yeni film çekti
- Kütahya'da, intenet fenomeni haline gelen "Postacı Nevzat" olarak bilen Nevzat Çoban, yıpranmayı hakkı verilmediği gerekçesiyle 3 dakikalık yeni bir film daha çekti - Çoban, yeni filminde, "belasavar" adını verdiği zırhla posta dağıtımını gerçekleştiriyor

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'da, daha önce de mesleğinin zorluklarına dikkati çekmek ve yıpranma hakkı talep etmek için 27 dakikalık kısa film çeken posta dağıtıcısı Nevzat Çoban, aynı amaçla 3 dakikalık yeni bir film çekti.

Çoban, filmde "belasavar" adını verdiği bir zırh tasarlayıp bununla posta ve mektup dağıttı. Eski görüntülerde de görülen kafasına saksı düşmesine karşı çelikten başlık ve gövdesini koruyan yine çelikten koruyucu yaptı. Çoban, daha sonra "belasavar" adını verdiği çelik zırhla postalarını güvenle dağıttı.

Çoban, gazetecilere yaptığı açıklamada, postacılara yıpranma hakkını talep etmek amacıyla daha önce 27 dakikalık bir film çektiğini hatırlattı.

Fakat buna rağmen yıpranma payının verilmediğini belirten Çoban, şöyle konuştu:

"Bende kendimi yıpranmaya karşı bu kıyafeti geliştirdim.  Türkiye 'de, en zor şartlar altında ve en ağır işlerde çalışan kurumlar arasında PTT kurumu geliyor. PTT çalışanları normal günlerde de bardaktan boşalırcasına yağmurun yağdığı, fırtınaların koptuğu günlerde de sırtındaki 20 kilogramlık çantasıyla, 7 saatte 25 kilometre yol yapmak zorundadırlar. Çantasındaki bütün gönderileri o gün içinde sahiplerine ulaştırmak zorundadırlar. Zamana karşı yarışıyoruz. Tabi ki bu görevi ifa ederken çok zorluklar çekmekteyiz. Ayakta çok kalmaktan varise yakalanmaktayız. Islanan ayaklarımızdan dolayı romatizma olmaktayız. Yine sırtımızdaki çantamızdan dolayı bel fıtığı, boyun fıtığı gibi birçok meslek hastalıklarına yakalanmaktayız."

Üzerindeki kıyafeti "belasavar" olarak tanımlayan Çoban, "Bu kıyafet aynı zamanda sopasavar, dayaksavardır. Ayağımın altındaki zincirler buzsavardır. Buzda kayıp düşmemizi engeller. Buradaki cihaz da köpeksavardır. Köpek saldırılarına karşı bizi korur" dedi.

- "30 yıldır bizim inancımızı, güvenimizi kırdınız"

Kıyafetin üzerinde bal ve emzik bulunduğunun altını çizen Çoban, şöyle devam etti:

"Bunlarda özellikle 'milletvekilisavar' niteliğinde. Biz postacılara 'yıpranma hakkı istiyoruz' dedikçe, 30 yıldır siyasilerimiz, sayın vekillerimiz ve büyüklerimiz, 'postacılara yıpranma hakkı vereceğiz' diye ağzımıza bir parmak bal çalmakta ve emziği ağzımıza vererek bizleri susturmaya çalışmaktadırlar. Sayın milletvekilleri, bizlere yıpranma hakkı vermedi. Kendinize jet yasayla, 2 saatte yıpranma hakkı çıkardınız. Bizlerden çok daha ağır şartlar içerisinde çalışıyormuşsunuz ki ben de size hediye olarak, sayın milletvekillerim yıpranmasın diye bu kıyafetleri meclise hediye olarak gönderiyorum. Ayrıca bizim artık kandırılacak tarafımız kalmadı. 30 yıldır bizim inancımızı, güvenimizi kırdınız."

Çoban, yaklaşık 1,5 yıl önce yıpranma hakkı talep etmek amacıyla 27 dakikalık filminde, köpekler kovalamış, icra belgesi getirdiği kişiler tarafından sopayla dövülmüş ve bir balkondan üzerine kovayla su dökülmüştü.

Çoban'ın eski filmi sosyal medyada milyonlar kişi tarafından tıklanarak fenomen haline gelmişti.