Randevusuz sistemle çalışan Kütahya'ya "ehliyet" akını

Randevusuz sistemle çalışan Kütahya'ya "ehliyet" akını
Randevusuz sistemle çalışan Kütahya'ya "ehliyet" akını
- Sertifikalarını yasa gereği 29 Mayıs'a kadar ehliyete dönüştürmek isteyen bazı büyük şehirlerdeki sürücü adayları, bulundukları kentlerde randevu alamayınca randevusuz sistemle çalışılan Kütahya'daki trafik şubesinde kuyruklar oluşturdu - Kütahya Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Kan: - "Büyükşehirlerden randevu alamayan vatandaşlarımız, randevusuz çalıştığımız için ilimizi tercih ediyor. Bu yüzden şu an için diğer şehirlerden akın oluşması nedeniyle bizde de bir yoğunluk söz konusu"

KÜTAHYA (AA) - HADİ ŞENGÜL - Ehliyet almaya hak kazanmış ancak sertifikalarını ehliyete dönüştüremeyen sürücü adayları, yasa gereği 29 Mayıs'a kadar sürücü belgelerini alabilmek için randevulu sistemin geçerli olduğu İstanbul , İzmir , Bursa ve Eskişehir gibi kentlerden gelerek Kütahya'da işlemlerini yaptırmaya çalışıyor.

Kütahya Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Serdar Kan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 29 Mayıs 2013'te sürücü kurslarıyla ilgili yayınlanan bir yönetmelik gereği, bu tarihten önce sürücü sertifikası almış vatandaşların bu ayın sonu itibarıyla 2 yıllık sürelerinin dolduğunu söyledi.

 

Türkiye 'deki 1 milyon 100 bin sertifikanın ehliyete dönüştürülmesi için 29 Mayıs'ın son tarih olduğunu anımsatan Kan, "Bu yüzden Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de bir yoğunluk yaşıyoruz. Bunun nedenleri arasında da çevre illerimizden, hatta İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki vatandaşlarımızın da buraya gelip ehliyetlerini şubemizden almak istemeleri" diye konuştu.

Kan, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki trafik şubelerinin internet üzerinden randevulu sistemle çalıştığını dile getirdi. Kendi şubelerinde randevu sistemi olmadığını belirten Kan, şöyle konuştu:

"Büyükşehirlerden randevu alamayan vatandaşlarımız, randevusuz çalıştığımız için ilimizi tercih ediyor. Bu yüzden şu an için diğer şehirlerden akın oluşması nedeniyle bizde de bir yoğunluk söz konusu. Şu an için şubemizdeki ehliyet işlemleri için 7 personelle vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Daha önce burada 5 personel çalışıyordu, bu yoğunluktan dolayı 2 personel daha takviye yaptık. Şu an günlük 100'ün üzerinde vatandaşımıza sürücü belgesi veriyoruz. Talep çok fazla olduğundan dolayı bir kısım sıkıntılar yaşanmakta olmasına rağmen personelin disiplinli ve yüksek performans göstermesi nedeniyle bunu en aza indirmeye çalışıyoruz. Şehir merkezinin yanı sıra çevre ilçelerimize de vatandaşlarımızı yönlendiriyoruz. Buraya gelen vatandaşlarımızın bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağı yönünde bizlere soruları oluyor ama şu ana kadar uzatılma konusunda bize gelen herhangi bir talimat ve emir bulunmamaktadır."

İzmir'den ehliyet almak için geldiğini belirten Çağlar Demirer de 2013 yılında ehliyetini almaya hak kazandığını dile getirdi.

İzmir'de uzun kuyruklar olduğunu ifade eden Demirer, "Ehliyetimi almak için buraya geldim. Burada daha az sıra olacağını düşündüm fakat burada da yoğunluk fazla. Devlet büyüklerimizden ve yetkililerimizden, bu sürenin biraz daha uzatılmasını istiyor ve rica ediyoruz" dedi.

Eskişehir'den gelen Kader Güler ise geldiği yerde çok büyük kuyrukların olduğunu anlattı.

Ehliyetini 2007 yılında almaya hak kazandığını anlatan Güler, 29 Mayıs'ın son gün olması nedeniyle ehliyetini almaya karar verdiğini kaydetti.