Sağlık çalışanlarından terör tepkisi

Sağlık çalışanlarından terör tepkisi
Sağlık çalışanlarından terör tepkisi
KÜTAHYA (AA) - Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Fatih Oğhan, yaşanan terör saldırılarında sağlık...

KÜTAHYA (AA) - Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Fatih Oğhan, yaşanan terör saldırılarında sağlık çalışanlarının hedef alınmasını kınadıklarını bildirdi.

Kütahya Sağlık Müdürlüğü, Kütahya Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kütahya Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, Yoncalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ile Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, yaşanan terör olaylarına karşı ortak basın açıklaması yaptı.

 DPÜ Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Fatih Oğhan, hastanede yaptığı açıklamada, terör olaylarının haziran ayından bu yana tırmanışa geçtiğini, genç, yaşlı, çocuk, bebek demeden tüm halkı hedef alan eli kanlı terör örgütünün sağlık çalışanlarına, ambulans ve hastanelere yönelik alçakça saldırılarda bulunduğuna dikkati çekti.

Üç sağlık çalışanının terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybettiğini, aile hekimi Abdullah Biroğul'un memleketi Diyarbakır'da, sağlık memuru Eyüp Ergen ve ambulans şoförü Şeyhmus Dursun'un memleketleri Şırnak'ta uğradıkları silahlı saldırı sonucu şehit edildiğini, sağlık hizmetlerinin aksatılmaya çalışıldığını ifade eden Oğhan, şöyle konuştu:

"Son olarak Şemdinli Devlet Hastanemiz bombalı saldırı sonucu neredeyse kullanılamaz hale getirildi. En büyük zararı Şemdinli'de bizden sağlık hizmeti bekleyen halkımız gördü. Vatandaşımızın en temel haklarından olan sağlık hakkının engellemesine yönelik bu çirkin saldırıları planlayanları ve gerçekleştirenleri şiddetle lanetliyoruz. Tek amaçları hayat kurtarmak, insanımızın sağlığına hizmet etmek olan çalışanlarımızın bu tür saldırılara maruz kalması asla kabul edilemez. Sağlık hizmetlerini engelleyerek devlet kurumlarını itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu saldırılar, en çok da bölge insanımıza zarar vermekte, onların en temel ve en doğal insani hakkı olan sağlık hizmetlerine ulaşımını güçleştirmektedir. Hastanelerimizde çalışanlarımızın güvenliği için gerekli tedbirler alınıyor. Güvenlik güçlerimizin terör örgütüne yönelik operasyonlarını aralıksız devam ediyor. Ancak unutmayalım ki teröre karşı en büyük cevap, en büyük mücadeleyi birlik ve beraberlik içinde hareket ederek, birbirimize sımsıkı kenetlenerek verebiliriz."

Oğhan, tüm engellemelere rağmen din, din, ırk ayrımı gözetmeden insanlara hizmet etmeye devam edeceklerini, terörün değil "kardeşlik" diyen gönüllerin, şifa veren ellerin kazanacağını sözlerine ekledi.