"Şap Aşısı Kampanyası"

"Şap Aşısı Kampanyası"
"Şap Aşısı Kampanyası"
KÜTAHYA (AA) - Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, sonbahar dönemi şap hastalığı aşılama kampanyasında Kütahya'nın yüzde...

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, sonbahar dönemi şap hastalığı aşılama kampanyasında Kütahya'nın yüzde 94'lük aşılama oranıyla 81 il içerisinde ikinci olduğunu bildirdi.

Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, şap hastalığının hayvan pazarlarının kapanmasına, hayvanlarda verim düşüşüne ve ölümlere neden olduğunu belirtti.

Şap hastalığına karşı 1 Eylül 'den itibaren aşılama kampanyasının düzenlendiğini dile getiren Gümüş, şöyle konuştu:

"Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, şap hastalığının kontrolü amacıyla 2014 yılında bölgesel risklerin kademeli azaltılmasına dayalı, risk bazlı stratejik plan uygulamaya başlanmıştır. Bu kapsamda ilimiz genelinde Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından yeni teknoloji kullanılarak üretilen 'Şap Trivalan Aşısı' ile 174 bin 152 adet büyükbaş hayvan kampanya döneminde aşılanmıştır. Aralık ayı içerisinde 2014 yılı Hayvan Hastalık ve Zararlıları İle Mücadele Programı, genel değerlendirme toplantısında ilimizin yüzde 94'lük aşılama oranı ile 81 il arasında ikinci olduğu belirtilmiştir. Elde edilen başarının devamının sağlanabilmesi için aşılamanın yanında, yetiştiricilere de görevler düşmekte. Yetiştiricilerimiz, işletmelerindeki her türlü hayvan hareketini 7 gün içerisinde il veya ilçe müdürlüklerine bildirmelerinin yanında hayvan sevklerinden en az 15 gün öncesinden de şap aşısının yapılmış olması gerekiyor."