Seralarda kar nedeniyle yaşanan zararlar tespit ediliyor

Seralarda kar nedeniyle yaşanan zararlar tespit ediliyor
Seralarda kar nedeniyle yaşanan zararlar tespit ediliyor
KÜTAHYA (AA) - TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, yoğun kar yağışı nedeniyle...

KÜTAHYA (AA) -  TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi ve ilçelerde zarar gören çiftçilerin zarar tespitlerinin yapılmaya başlandığını bildirdi.

Kinay, yaptığı yazılı açıklamada, il merkezi ve özellikle Simav ve Emet ilçelerinde yoğun kar yağışı yüzünden jeotermal enerjiyle ısıtılan seralarda zararlar oluştuğunu ve bunların tespitine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Kar yağışıyla don olaylarının devam ettiğini ve yeni hasarların görüldüğünü vurgulayan Kinay, şunları kaydetti:

"İlimiz genelinde yaşanan zarar tespiti İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılmaktadır. Konuyla ilgili Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdim. İlerleyen günlerde yağışlardan olumsuz etkilenen çiftçilerimizin borç erteleme ve kredi konularında desteklenmesi gündeme gelecektir. Çiftçilerimizden Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında seralarını sigorta yaptıran çiftçilerimizin zararları, eksper raporları doğrultusunda  karşılanacaktır. Bu kapsamda 4 çiftçimizin TARSİM'e başvuru yaptığı bilgisini edindik. Bakanlığımız tarafından uygulanan ve halen proje başvuruları devam eden 'Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Projesi' alt programında yer alan yüzde 50 hibe desteklerinden, alternatif enerjili sera yapımı için her bir çiftçimiz 3 milyon liralık yatırım için 1,5 milyon lira hibe desteğinden faydalanabileceklerdir. Bu destek programının son müracaat tarihi bir ay uzatılarak başvuru kabulleri 23 Ocak'a kadar açık tutulacaktır."

Kinay, çiftçilerin mağdur olmaması için konunun takipçisi olmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.