Simav'da, Erdimen'in elbiseleri müzeye bağışlandı

Simav'da, Erdimen'in elbiseleri müzeye bağışlandı
Simav'da, Erdimen'in elbiseleri müzeye bağışlandı
KÜTAHYA (AA) - Simav'da, yaren geleneğinin önde gelen isimlerinden olan merhum Ahmet Erdimen'in giydiği efe elbiseleri Simav Kent Müzesine...

KÜTAHYA (AA) - Simav'da, yaren geleneğinin önde gelen isimlerinden olan merhum Ahmet Erdimen'in giydiği efe elbiseleri Simav Kent Müzesine bağışlandı.

Oğlu Baki Erdimen tarafından Belediye Başkanı Süleyman Özkan'a teslim edilen elbiseler, daha sonra kent müzesine gönderildi.

Erdimen, ailesinin yaren geleneğine büyük katkılarının olduğunu büyük babasının bile bu gelenekten geldiğini dile getirdi.

Özkan da müzede sergilenmek üzere kendisine teslim edilen efe elbiselerinin değerini ve manevi kıymetini çok iyi bildiğini ifade etti.

Simav'daki yaren geleneğinin  Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne daha önce dahil ettiğini hatırlatan Özkan, "Yaren geleneğinin Simav'daki en önemli temsilcilerinden birisi olan merhum Ahmet Erdimen'e ait olmasının yanında Simav'ın yaşatılan kültür varlığının bir parçası olması manevi ve tarihsel bir değer taşıyor" diye konuştu.