"Simental" ırkı büyükbaş hayvan ithal edildi

"Simental" ırkı büyükbaş hayvan ithal edildi
"Simental" ırkı büyükbaş hayvan ithal edildi
- Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, süt ve et verimini artırmak için Çek Cumhuriyeti'nden "simental" ırkı 270 büyükbaş hayvan getirtildi

KÜTAHYA (AA) - Tavşanlı ilçesinde, süt ve et verimini artırmak için Gıda   Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle Çek Cumhuriyeti'nden "simental" ırkı 270 büyükbaş hayvan ithal edildi.

Tavşanlı Et ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Kudret Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki hayvancılığın daha ileri seviyelere taşınması için üreticilerin kendilerine başvurduklarını söyledi.

Sarı, bunun üzerine yaptıkları çalışmayla bölgeye en uygun büyükbaş cinsinin "simental" olduğunu belirlediklerini ifade ederek, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle projeyi başlattık ve Çek Cumhuriyeti'nden 'simental' cinsi 270 büyükbaş hayvan getirttik. Ziraat Bankası da üreticilerimiz için 2 yıl ödemesiz 7 yıllık kredi verecek. Şuana kadar 25 üretici büyükbaşları almak için başvuru yaptı" diye konuştu.

Söz konusu ineğin sütünün yağlı, üretiminin daha kolay olduğunu anlatan Sarı, "Bu ineğin yıllık süt verimi ortalama 6 bin 500 litre. Bir hayvan ortalama 700 kilogram ağırlığında. İklim şartlarına da en uygun inek cinsi, yöremize çok uygun. Yaklaşık 300 tane daha büyükbaş getirteceğiz. Bunları da Avusturya ya da Almanya 'dan ithal edeceğiz" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Avusturya

  ,

  Tarım

  ,

  Kredi

  ,

  Ziraat

  ,

  gıda