Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı

Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı
Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı
- Ankaralı güreşçi Vedat Ergin başpehlivan oldu

KÜTAHYA (AA) - Domaniç Belediyesinin düzenlediği, geleneksel 656. Tarihi Domaniç Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı.

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde Ebe Çamlığı Er Meydanı'nda yapılan güreşler baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, destek büyük, destek küçük, tozkoparan ve minik boylar kategorilerinde yapıldı. Çeşitli illerden 110 güreşçinin katıldığı güreş ağalığını ise Bursa Kütahyalılar Derneği Başkanı Beyhan Gündüz yaptı.

Yapılan müsabakaların sonunda baş kategorisinde Ankaralı güreşçisi Vedat Ergin birinci, Sakarya'dan Ümit Balta ikinci olurken, üçüncülüğü Ankara 'dan Hüseyin Şahinal ile İzmir'den Yüksel Kalay paylaştı.

Baş altı kategorisinde ise İsmail Varol birinci, Fatih Kambur ikinci ve Burhan Şahin ile İmdat Ertan üçüncü oldu.

Başpehlivan olan Vedat Ergin, güreşten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Domaniç güreşlerinin Türkiye 'de en eski güreşlerden olduğunu hatırlatarak, burada güreşmekten mutlu olduğunu söyledi.

Son kez güreştiğini ifade eden Ergin, şöyle konuştu:

"Şimdi yolun sonuna geldik, 30 yıldır bu sahalardayız. Son güreşimde, Allah burada birincilik nasip etti. Allah'ıma hamd olsun sağ salim güreşleri bitirdik. Tam 30 yıldır güreşiyordum 2004 yılında bıraktım ama sahalardan yine de kopamadım. Değer verdiğim yerlere geliyorum. Burada daha önceden de birinci olmuştum. Yine Allah birincilik nasip etti."

Güreşlerin düzenlendiği etkinliğe AK  Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Domaniç Kaymakamı Bünyamin Karaloğlu, Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, Pazarlar Belediye Başkanı Mustafa Köse ve vatandaşlar katıldı.