Tavşanlı'da diyabet okulu açıldı

Tavşanlı'da diyabet okulu açıldı
Tavşanlı'da diyabet okulu açıldı
KÜTAHYA (AA) - Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesinde, Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından diyabet okulu...

KÜTAHYA (AA) - Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesinde, Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından diyabet okulu açıldı.

Okulun açılışında konuşan Kütahya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Uzman Dr. Sebahattin  Altıntaş, sağlık bakanlığının toplum sağlığını etkileyen hastalıklara verdiği önem doğrultusunda, diyabet okullarının açıldığını söyledi.

Dünyada hızla yayılan diyabetin beslenme , kilo, ve hareketsizlik ile bağlantılı olduğunu belirten Altıntaş, "Diyabet okulunda, şeker hastalarının yanında, genel olarak, şeker hastalığının nedenleriyle ilgili de farkındalık oluşturacak faaliyetler yapacağız" dedi.

Hastane Başhekimi Ünal Ünalan da Türkiye 'de 6 milyondan fazla dünyada ise 250 milyon diyabet hastası olduğunu hatırlattı.

Hastalığın daha başlamadan tedavi edilmesinin önemli olduğunu ifade eden Ünalan, "Diyabetin erken tanısı, çok önemli. Hastalıkta şişmanlık, hareketsizlik gibi risk faktörü olan konulara dikkat edilmesi gerekir. Diyabet okulunda erken tanı imkanı da sağlanacak" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Diyabet

  ,

  Kamu

  ,

  Beslenme

  ,

  toplum