Tavşanlı'ya 20 milyonluk yatırım

Tavşanlı'ya 20 milyonluk yatırım
Tavşanlı'ya 20 milyonluk yatırım
-Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler: "İlçemizin atık suyu Adranos Çayı'na dökülüyordu. Tesisin kurulmasıyla bu çayı kirleten ilçe olmayacağız. Doğaya, yeşile, çevresine duyarlı bir ilçe olmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız"

KÜTAHYA (AA) - Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, yaklaşık 20 milyon 830 bin lira  yatırımla bölgenin en büyük biyolojik atık su arıtma tesisinin kurulacağı bildirildi.

Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye olarak hazırladıkları projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanma sürecinin tamamlanmasının ardından ihaleninde gerçekleştiğini söyledi.

İlçenin atık suyunun çevre kirliğine sebep olduğuna işaret eden Güler, "İlçemizin atık suyu Adranos Çayı'na dökülüyordu. Tesisin kurulmasıyla bu çayı kirleten ilçe olmayacağız. Doğaya, yeşile, çevresine duyarlı bir ilçe olmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız. İlçemize kazandıracağımız Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma gibi ünitelerini kapsıyor. Yapımında en yeni teknolojilerin ve donanımların kullanıldığı tesisimiz, işletim performansı ve enerji sarfiyatı ile bölgenin en büyük, Türkiye 'nin sayılı projeleri arasında yer alacak." 

Güler, tesisin iller bankasından kullanılacak kredi ile yapılacağını belirterek, şunları söyledi:

"İlçemizin atık suyu projemizi ilk etapta devletten hibe alarak gerçekleştirmek istedik. İlçe nüfusumuz 50 binin üzerinde olduğu için hibeye uygun görülmedi. Devletimiz bize iller bankası üzerinden bize 15 yıl geri ödemeli kredi imkanı sundu. İhale Ankara 'da İller Bankası'nın Macunköy tesislerinde yapıldı. Projenin toplam yatırım bedeli 20 milyon 830 bin lira. Sürecin tamamlanmasının ardından en kısa sürede tesisi Tavşanlı'ya kazandırmayı planlıyoruz."