Tenekedeki ateşte ısınan pazarcı elleri

Tenekedeki ateşte ısınan pazarcı elleri
Tenekedeki ateşte ısınan pazarcı elleri
- Kütahya'daki pazarlarda ürünlerini satan esnaf, tenekelerde ateş yakarak kendilerini üşümekten, sebze ve meyveleri dondan korumaya çalışıyor

KÜTAHYA (AA) - Hava sıcaklığının sıfırın altında 15 dereceye kadar düştüğü Kütahya'da, halk pazarlarında sebze ve meyve satarak geçim mücadelesi veren esnaf, tenekelerde yaktıkları kağıt ve odunların ateşine ellerini uzatıp ısınmaya ve ürünlerini korumaya çalışıyor.

Pazar esnafından Erkan Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaktıkları ateşler sayesinde hem kendileri hem de müşterilerinin ısınmaya çalıştığını söyledi.

Kış koşullarında pazarda çalışmanın çok zor olduğunu vurgulayan Doğan, "Müşterilerimizi mağdur etmemek için elimizden geldiği kadar pazarlarda tezgah açmaya çalışıyoruz. Hem mallarımız donmasın diye hem de ısınabilmek için ateş yakıyoruz, tezgahımızın arka kısmını muhafaza ediyoruz. Mallarımızı korumak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" dedi.

Doğan, soğuk havalarda ürünlerini ellerinden çabuk çıkarabilmek için bazen fiyatları indirmek ve zarar etmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Buna bir örnek veren Doğan, "Muzun alışı 2,5 lira, 2 liraya satıyoruz. Müşterimizle herhangi bir sorun yaşamayalım diye elimizden gelen çalışmayı yapıyoruz" ifadesini kullandı.

- "Kış şartlarında marketlerle rekabet etmemiz zor"

İbrahim Yakar ise çalıştığı pazar yerinin üstü kapalı olmasına rağmen çevresi açık olduğundan ürünlerinin çabucak donma tehlikesi bulunduğunu dile getirdi.

Marketlerle kış koşullarında rekabet etmelerinin zorluğuna değinen Yakar, şöyle konuştu:

"Pazar yerine getirdiğimiz mal yaklaşık bir saatte donuyor. Marketlerde bu durum öyle değil. Orada kredi kartı kolaylığı var. Burada da öyle bir imkan yok. Burada ateş yakıyoruz. Dumanın, isin içinde müşterilerimize mal satmaya çalışıyoruz. Akşam eve gittiğimizde her tarafımız odun isi kokuyor. Böyle olmasını istemiyoruz ama pazarcının ne kadar getirisi götürüsü olduğunu gören yok. Bunun yanında fiyatlarımız Kütahya şartlarında çok ucuz. İstanbul veya İzmir'le kıyaslandığı zaman  Kütahya'da sebze ve meyve fiyatları oldukça uygun. Esnaf, 50 kuruş kar marjıyla para kazanmaya çalışıyor."