TKDK'da "14. çağrı" sözleşme töreni gerçekleştirildi

TKDK'da "14. çağrı" sözleşme töreni gerçekleştirildi
TKDK'da "14. çağrı" sözleşme töreni gerçekleştirildi
KÜTAHYA (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü tarafından "14. çağrı" sözleşmesi için imza töreni...

KÜTAHYA (AA) - Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK) Kütahya İl Koordinatörlüğü tarafından "14. çağrı" sözleşmesi için imza töreni düzenlendi.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, TKDK hizmet binasında düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, proje sahiplerini tebrik ederek projelerin hayır getirmesini temenni etti.

Devletin her zaman vatandaşının yanında olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

" Avrupa Birliği fonlarından gelen paranın kullanılması yönünde hep birlikte gayret etmemiz gerekiyor. Gerek kendi mali kaynaklarımız, gerek merkezi hükümet bütçesi, gerek Avrupa Birliği fonlarıyla beraber tarımın her alanında vatandaşımızın yanında olduğumuzu bilmeniz lazım. Üreticimizin, çiftçimizin her zaman yanındayız. İşlerin kolaylaşması adına tüm arkadaşlarımız seri şekilde bu kaynakların size aktarılması için gayret gösterdi. Kullanılan kaynak kendi öz kaynağımızın, milli bütçemizin dışında Avrupa Birliği fonlarından gelen para. Bu kaynağın kullanılması için bir süre var.

Bu süre içerisinde kullanmazsanız para gidiyor. Bizim projeli hayata geçişimizde zaman içinde alışkanlık edinmemiz gerekecek. Proje hazırlanmasında sizler yaşadınız, çok fazla alışık olmadığımız bir sistem. 30 aya yakın burası, yine aynı şekilde Zafer Kalkınma Ajansı'nda sanayicilerimizle ilgili aynı usulleri içeren dosya hazırlama sistemine başladık. O açıdan baktığımızda bizim bunlara alışmamız lazım. Bizim bu kaynakları hayata geçirebilmemiz için de üretmek için gayret göstermemiz gerekiyor."

Tarım ve Kırsal Kalkınma Destekleme Kurumu Kütahya İl Koordinatörü İhsan Kaymak da Kütahya İl Koordinatörlüğü'nün imzaladığı 496 proje ile 22 il içerisinde en fazla proje kabul eden İl Koordinatörlüğü olduğunu bildirdi.

2013 yılından bu yana 6 başvuru çağrı ilanına çıkıldığını hatırlatan Kaymak, "Yapılan başvurularda 496 projeyle sözleşme imzalanmıştır. Bu güne kadar 429 projeye 34 milyon 599bin 828 lira hibe ödemesi yapılmıştır" diye konuştu.

Törene, AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü E?nder Muhammed Gümüş, AK Parti Kütahya İl Başkanı Ali Çetinbaş ile proje sahipleri katıldı.