TRT sanatçıları "Kütahya Türküleri Albümü"nü tanıttı

TRT sanatçıları "Kütahya Türküleri Albümü"nü tanıttı
TRT sanatçıları "Kütahya Türküleri Albümü"nü tanıttı
- TRT sanatçıları, düzenlenen etkinlikte Kütahya türkülerinden derlenen parçaları seslendirdi

KÜTAHYA (AA) - Kütahya Valiliği ve Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Genel Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan "Kütahya Türküleri Albümü" tanıtımı TRT sanatçıları tarafından gerçekleştirildi.

Zafer Meydanı'ndaki programda, TRT sanatçıları Osman Kalay, Nazlı Öksüz Tubay, Melihat Gülses, Emine Koç, Sebahattin Gülümser ile Kütahyalı Mustafa Hisarlı tarafından albümde yer alan türküler seslendirildi.

Programda konuşan Vali Şerif Yılmaz, Kütahya'nın tarihi konaklarıyla, termal turizm merkezleriyle, doğal güzellikleriyle 7 bin yıllık bir medeniyetin izlerini taşıdığını söyledi.

Kentin şehzadeler, evliyalar, Evliya Çelebi'nin memleketi, Mevleviliğin merkezi, ünlü masal kahramanı Ezop'un şehri olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Kütahya, 130 yıl Germiyan Beyliği'nin başkenti, 400 yıl Anadolu Beylerbeyliği'nin merkezi olmuş, çini sanatının başkenti, kadim medeniyetin müstesna şehridir. Tarihi ve kültürel değerleriyle köklü medeniyetlerin izlerini taşıyan Kütahyamız, edebiyat, müzik ve folklor gibi birçok alanda yetiştirdiği sanatçılarla Türk kültürüne önemli hizmetlerde bulunmuştur. 'İnsanlar geçici ama kültürler kalıcıdır' düsturuyla Kütahya insanı da sevinçlerini, kederlerini, acılarını, aşklarını ve kahramanlıklarını söze dökmüş birçok edebiyatçı, şair ve yazar yetiştirmiştir."

TRT Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Recep Şahin de TRT'nin çok sayıdaki radyo ve televizyon kanalıyla evlere misafir olduğunu dile getirdi.

Yayın dünyasındaki başarılarını kültüre de taşımak adına "İl İl Türkülerimiz" programları düzenlediklerini belirten Şahin, "Bu kapsamda Kütahya türkülerinden oluşan, Kütahya CD'sini de hazırladık. Bu akşam da tanıtımını yapıyoruz.  Bu tür hizmetlerle Türk kültürünü özellikle gençlerimize tanıtmayı ve ileriye taşımayı amaçlıyoruz. Buradaki en önemli amaçlarımızdan birisi de Türk kültürünün popüler kültür karşında ezilmemesi, ona yenik düşmemesidir. Bunun için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

TRT müzik kanalında canlı yayınlanan program, "Kütahya'nın Pınarları" isimli türküyü sanatçıların protokol mensuplarıyla seslendirmesiyle sona erdi.