Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı
Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı
- Kütahya Valisi Yılmaz: "Bağımlılıkla mücadele konularında son yıllarda birçok yasal düzenleme yapıldı. Ama bu yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesinde zaman zaman sıkıntılar oluyor. Bunu uygulanması açısından da en iyi uygulayan illerden biriyiz"

KÜTAHYA (AA) -  Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programının tanıtım toplantısı Kütahya'da yapıldı.

Cemiyetin binasında gerçekleştirilen programda konuşan Vali Şerif Yılmaz, nesillerin korunmasının devletin görevlerinden olduğunu söyledi.

Toplumların temelinin ailelerin oluşturduğunu, sağlıklı bir toplum yapısının sağlıklı bir ailenin oluşmasından geçtiğini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

"Ama bakıyoruz ki yıllar sonra bizim aile mefhumumuzun içerisi de boşaltılmış, büyük küçüğü bilmiyor, küçük büyüğü bilmiyor. Büyük küçüğün ne yaptığını, küçük büyüğün ne yaptığını bilmiyor. Veyahut yanlış örnekler almak suretiyle de meçhule gittiğimiz bir yolculuktayız. Aslında bu çok uzun süreli toplumda meydana gelen bir takım dejenerasyonların sonucu. Sosyal olayları bildiğiniz gibi bugün , yarın değiştirme şansınız yok. Bir caddeyi bugün değiştirebilirsiniz, bir mahalleyi yıkıp yeniden yapabilirsiniz, ama insan unsuru olduğu için sosyal hayatın değişmesi çok uzun zaman gerekiyor. İçkinin ilk gemilerle geldiği tarihi biliyoruz. Belki o zaman çok azdı, ama bugün sokak başındaki o kadar yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen, gece saat 22:00'dan sonra satışın yasaklanmasına rağmen, kapalı mekanlarda sigara içilmesinin engellenmesine rağmen, yine insanımız hala ısrarla bunun karşısına gelmeye çalışıyor. Belli yaştaki çocuklara satışın yasaklandığını hepimiz biliyoruz."

Yeşilay Cemiyeti Şube Başkanı Aziz Göneş de bağımlılıkla mücadele konusunda başlatılan eğitim çalışmalarının amacına ulaşması için yoğun gayret gösterdiklerini ifade etti. 

Toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Alim Taş, Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Başkanı Muhammed Yavuz, Baro Başkanı Ahmet Atam, Vali Yardımcıları Uğur Turan ve Yüksel Kara, kurum mdürüleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri  ve davetliler katıldı.