Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Karabekir:

Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Karabekir:
Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi Karabekir:
KÜTAHYA (AA) - Türkiye Kamu-Sen Kütahya İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Kütahya İl Başkanı Mehmet Karabekir, açıklanan 2015 Ocak ayına ait asgari...

KÜTAHYA (AA) -  Türkiye Kamu -Sen Kütahya İl Temsilcisi ve Türk Eğitim Sen Kütahya İl Başkanı Mehmet Karabekir, açıklanan 2015 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarına göre memur maaşının bir ayda 46 lira azaldığını iddia etti.

Karabekir, gazetecilere yaptığı açıklamada, dar ve sabit gelirliler için 2015 yılının ekonomik açıdan oldukça zor geçeceğini savunarak şunları kaydetti:

"Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yapmış olduğu 2015 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Araştırmada,  bir memurun ortalama maaşının yüzde 70,12'sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldığı ortaya çıktı. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ocak 2015 maaşından geriye yalnızca 688 lira 89 kuruş kalmıştır. Açıklanan bu rakamlara göre, memur maaşı bir ayda 46 lira eridi. Ortalama 65 lira aylık zam alan memurun, cebinde sadece 19 lira kalıyor ve bununla 5 ay idare etmesi gerekiyor. Defalarca uyarmamıza rağmen ek zam talebimizi görmezden gelen yetkililer ise kamu çalışanlarını dar boğaza sürüklüyor."