Üç boyutlu "Kütahya Tarih Atlası" çıktı

Üç boyutlu "Kütahya Tarih Atlası" çıktı
Üç boyutlu "Kütahya Tarih Atlası" çıktı
- Beylerbeyi Tarih Araştırmaları, Çevre ve Eğitim Derneği Başkanı Kinay: - "Zenginliklerimizin gelecek nesillere aktarılması çok önemli. Türkiye'de ilk kez üç boyutlu olarak 'Kütahya Tarih Atlası'nı hazırladık" - "Yaklaşık 30 kişilik ekip iki yıl boyunca bu proje üzerinde çalıştı. Yapılan özverili çalışmalara neticesinde gelecek nesillere aktarılmak üzere güzel bir eser ortaya çıktı"

KÜTAHYA (AA) - Kentin tarihi, kültürel ve ekonomik yapısını anlatan üç boyutlu "Kütahya Tarih Atlası" çıktı.

Kütahya'da faaliyet gösteren Beylerbeyi Tarih Araştırmaları, Çevre ve Eğitim Derneği tarafından çıkarılan üç boyutlu "Kütahya Tarih Atlası", düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. 

Dernek Başkanı Hasan Fehmi Kinay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kütahya'nın birçok kentte olmayan tarihi ve kültürel değerlere sahip olduğuna işaret ederek, derneğin kuruluş amacının bu değerlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması olduğunu söyledi.

Bu kapsamda iki yıl süren ve yaklaşık 30 kişilik bir ekibin çalışmasıyla üç boyutlu tarih atlası hazırladıklarını ifade  den Kinay, şöyle konuştu:

"Kütahya tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent. Birçok şehirde olmayan tarihi ve kültürel yapılar günümüze kadar ulaştı. Bunların korunması ve tanıtılması gerekiyor. Biz dernek olarak bu konuda ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu zenginliklerimizin gelecek nesillere aktarılması çok önemli bir mesele. Bu kapsamda il tanıtımları bazında Türkiye 'de ilk kez üç boyutlu olarak 'Kütahya Tarih Atlası'nı hazırladık. Yaklaşık 30 kişilik ekip iki yıl boyunca bu proje  üzerinde çalıştı. Yapılan özverili çalışmalara neticesinde gelecek nesillere aktarılmak üzere güzel bir eser ortaya çıktı."

Atlasın tanıtım toplantısına derneğin yönetim kurulu üyeleri Mustafa Yenipazar ve Ahmet Güven'in yanı sıra atlasın hazırlanmasında görev alan Yrd. Doç. Dr. Arif Kolay, Yrd. Doç. Dr. Şakir Turan, Yrd. Doç. Dr. Hacı Murat Arabacı, İsmail Girgin ve Ahmet Arıkan'da katıldı.

40 sayfa olarak basılan atlasta, günümüze kadar ulaşan kentin tarihi ve kültürel yapıları 3 boyutlu olarak yer alıyor.