Ürettiği her bıçak farklı model

Ürettiği her bıçak farklı model
Ürettiği her bıçak farklı model
- Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde, yaklaşık 10 yıldır bıçak ustası olan Mehmet Dinç, hurdalardan birbirinden farklı bıçaklar yapıyor - Dinç: - "Yaptığım bıçakların her biri farklı. Hepsini ayrı hayal ederek yapıyorum. Bıçakları bir yerden kopya almadan üretiyorum"

KÜTAHYA (AA) - HADİ ŞENGÜL - Kütahya'nın Gediz ilçesine bağlı Eskigediz beldesinde yaşayan bıçak ustası Mehmet Dinç'in boynuz, kemik, odun ve hurda malzemeleri kullanarak birbirinden farklı modellerde bıçaklar yapıyor.

Yaklaşık 10 yıldır bıçak üreten Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bıçak yapma işine başlamadan önce 15 yıl madende yer altında kaynakçı olarak çalıştığını söyledi.

Merak üzerine bıçak yapımına başladığını ifade eden Dinç, şöyle konuştu:

" Hobi olarak başladığım bu mesleği, sağdan soldan topladığım atıl olan hayvan boynuzu, odun, plastik ve başka malzemelerden yapıyorum. Yaptıkça da estetik görünümleri daha hoş olmaya başladı ve sipariş almaya başladım. Yaptığım bıçakların her biri farklı. Hepsini ayrı hayal ederek yapıyorum. Bıçakları bir yerden kopya almadan üretiyorum."

Dinç, işinin titizlik istediğini ve bir bıçağı yaklaşık 2 saatte ürettiğini vurguladı.

Bıçaklarının yurt dışından da talep edildiğini anlatan " Almanya 'ya bıçak gönderdim. İsviçreli bir turist benden bıçak satın aldım. Toptan bir satışım yok" dedi.

Dinç, bıçaklarının tamamen el ürünü olduğunu ve üretimde sadece el aletlerini kullandığını bildirdi.

Bunun yanı sıra çakı da yaptığını belirten Dinç, "Fazla yapamıyorum. Çünkü yardım edenim yok, kendi başıma olduğum için. Bunlardan ayrı, milletin baltasını, testeresini ve bıçaklarını biliyorum. Ayrıca kepçe ve kaşık da yapıyorum. İşte böyle ömrümüzü geçiriyoruz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Hobi

  ,

  plastik

  ,

  turist