Zehirli mantar uyarısı

Zehirli mantar uyarısı
Zehirli mantar uyarısı
- Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı

KÜTAHYA (AA) - Kütahya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, mantar zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada,  Kütahya'da son günlerde doğada kendiliğinden yetişen mantarların büyük risk oluşturduğuna işaret edilerek, mantarların zehirli ya da yenilebilir diye ayırt edilebilen bir yöntemin olmadığı vurgulandı. 

Rengi, kokusu ve tadı ile bir mantarın zehirli olup olmadığı anlaşılamadı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Daha önce aynı yerde zehirsiz olan mantar rüzgar ve hava akımları sayesinde zehirli mantarın tohumu ile döllenerek dış görünüşü değişmeden bio kimyası zehirli hale gelebiliyor. Bu nedenle zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek çok zor olduğundan yabani mantarlar toplanıp yenilmemelidir. Mantarları pişirmek, kaynatmak, kurutmak, turşu haline getirmek zehirlenmeyi önlemez. Yedikten sonra mantar zehirli ise geri dönüşümsüz bir karaciğer hastalığına yol açıyor. Sonunda ölüm de gerçekleşebiliyor."

Açıklamada, mantar zehirlenmelerinin önüne geçmek için kültür mantarı haricinde doğada yetişen mantarların kesinlikle tüketilmemesi gerektiği belirtildi.

Öte yandan, yabani mantar tüketen kişide sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı, kusma ve terleme görüldüğünde vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiği bildirildi.