10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü
- Malatya Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Genç: "Hak ihlalleri konusunda uluslararası temel belgeleri ve ölçütleri esas alan yasal düzenlemeler derhal hayata geçirilmelidir"

MALATYA (AA) - Malatya Barosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Esra Genç, hak ihlalleri konusunda uluslararası temel belgeleri ve ölçütleri esas alan yasal düzenlemelerin derhal hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Genç, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Malatya Barosu'nda düzenlediği basın toplantısında, 2015'in insan hakları ihlallerinin yoğunlukta yaşandığı bir yıl olduğunu ifade etti.

Genç, 2015'e göç yollarında ve "mülteci teknelerinde" yaşamını kaybeden savaş mağdurları ve ülkesini terk etmek zorunda kalan "mültecilerin" damga vurduğunu dile getirerek, "Yanı başımızda yaşanan ve gün geçtikçe derinleşen Suriye iç savaşının bütün acı sonuçları, ülkemizi de doğrudan etkilemektedir. Her geçen gün binlerce insan yaşam, barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi en temel insan haklarından mahrum kalmaktadır" diye konuştu.

Genç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan olaylar nedeniyle insanların yaşadığı köyleri ve ilçeleri terk etmek zorunda kaldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Uzun süreli sokağa çıkma yasakları nedeniyle yıllar önce kaldırılan olağanüstü hal uygulamasının bir benzeri yaşanmaktadır. Son günlerde yaşanan gelişmeler göstermektedir ki çatışmalı süreç, sadece insanları değil, bölgedeki tarihi dokuyu, binlerce yıllık tarihi eserleri ve kültürel değerleri de tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Meslektaşımız Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi de bu tarihi mirasın ve kültürel değerlerin korunması konusundaki hassasiyetini dile getirdiği bir günde maalesef katledilmiştir."

Genç, kadına yönelik şiddetin de devam ettiğini ifade etti.

Hak ve özgürlüklerin tüm insanların ihtiyacı ve demokrasinin bir gereği olduğu için verilmesi gerektiğini belirten Genç, "Hak ihlalleri konusunda uluslararası temel belgeleri ve ölçütleri esas alan yasal düzenlemeler derhal hayata geçirilmelidir. Yaşam haklarının ihlal edilmediği, insan ve insan onuruna saygının egemen olduğu bir ülke ve dünya dileğiyle şehrimizde ve bölgemizde yaşanan insan hakları ihlallerinin takipçisi olacağız" dedi.