15 metrekareden dünyaya ayakkabı satıyorlar

15 metrekareden dünyaya ayakkabı satıyorlar
15 metrekareden dünyaya ayakkabı satıyorlar
- Malatya'da ayakkabı imalatıyla uğraşan Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, 15 metrekarelik atölyelerinden birinci kalite ürettikleri ayakkabılarla dünya pazarına açıldı - Cumali Kabak: "Yurt dışına, İtalya, İngiltere gibi büyük ülkelere ayakkabı gönderiyoruz. Rusya, Azerbaycan, İran, Irak ve Ortadoğu'ya da ayakkabılarımız gidiyor"

MALATYA (AA) - NAİM BOŞKUT/ORHAN YOLDAŞ - Malatya'da 15 metrekarelik atölyelerinde ayakkabı imalatıyla uğraşan Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, birinci kalite ürettikleri ayakkabılarıyla dünya pazarına açılıyor.

Bir handaki atölyelerinde ayakkabı üreten Cumali ve Cebrail Kabak kardeşler, özenle ürettikleri ayakkabılarını Türkiye pazarının yanı sıra pek çok ülkeye satarak Malatya'da zamanla gerileyen ayakkabıcılık sektörünü canlandırmaya çalışıyor. 

Cumali Kabak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Malatya'da üretilen ayakkabıların yurt içinde olduğu kadar yurt dışına satışının yapıldığını belirtti.

Ürettikleri ayakkabıları Türkiye genelinde sattıklarını anlatan Kabak, ayrıca İstanbul'daki toptancılar aracılığıyla da pek çok ülkeye ihracat yaptıklarını ifade ederek, "Yurt dışına, İtalya, İngiltere gibi büyük ülkelere ayakkabı gönderiyoruz ayrıca Rusya, Azerbaycan, İran, Irak ve Ortadoğu'ya da ayakkabılarımız gidiyor. Arap ülkelerine ise genelde terlik yapıyoruz. Araplar genellikle sandalet tipi terlikleri tercih ediyor. Sıcak ülkelere terlik, İngiltere, Azerbaycan gibi kışların yaşandığı ülkelere de genelde bot, ayakkabı gönderiyoruz. Kış sezonunda ürünlerimize büyük rağbet oluyor" diye konuştu.

Kendi imkanlarıyla kardeşiyle kurdukları küçük işletmelerinden Malatya'da bir dönem önemli bir sanat olan ayakkabıcılığı yaşatmaya çalıştıklarını dile getiren Kabak, daha çok ülkeye açılarak daha fazla ayakkabı üretmeyi amaçladıklarını söyledi. 

- "Amacımız dünyaya Malatya ayakkabısını giydirmek"

Malatya'da ayakkabıcılığın zamanla gerilediğini ifade eden Kabak, "Türkiye'de İstanbul'da, Konya'da, İzmir'de, Gaziantep'te ayakkabıcılık var. Bunlar sanayisi gelişmiş şehirler. Malatya o kadar gelişmemiş. Bunun için de daha çok çalışıp birlik olmak gerekiyor. Malatya kalite bakımından eskiden birçok ile göre çok daha öndeydi. Gaziantep, Adana ayakkabı yapmayı Malatya'dan öğrendi diyebilirim. Şu an onlardan biraz daha gerideyiz. Amaç, çalışarak tekrar o seviyeye yükselmek" ifadelerini kullandı. 

Zamanla hem Malatya'nın hem de kendilerinin daha iyi noktalara geleceğine inandıklarını aktaran Kabak, "Burada ayakkabıları üretiyoruz. İstanbul'daki toptancılar vasıtasıyla ayakkabılarımızı dünyaya pazarlamaya çalışıyoruz. Amacımız, dünyaya Malatya ayakkabısını giydirmek" dedi.