19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Darende ve Arguvan ilçelerinde tören düzenlendi

MALATYA (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Darende ve Arguvan ilçesinde düzenlenen törenlerle kutlandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür Vekili Mithat Böke, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından Darende Mehmet Emin Ilıcak Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri İstiklal Marşı'nı okudu.

Bütün gençlerin bayramını kutlayan Böke, "Yanımda pırıl pırıl, geleceğe umutla bakan yıldızları görüyoruz. Bu gençlerimizle bu yıl hem ilimizde hem de ülkemizde önemli başarılar elde ettik. Başarılarıyla adından söz ettiren, ilçemizi en iyi şekilde temsil eden gençlerimizle gurur duyuyorum. Onlara hayatlarının her alanında başarı diliyorum" diye konuştu.

- Arguvan ilçesinde kutlama yapıldı

Program, ilçede bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından bir konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Özmen Düz, Kurtuluş Savaşı meşalesinin 19 Mayıs 1919'da Samsun'da tutuşturulduğunu anımsattı.

Bu meşalenin buradan dalga dalga bütün Anadolu'ya yayıldığını ifade eden Düz, "Bu büyük mücadele, mazlum milletlerin bağımsızlıklarını kazanmalarına örnek teşkil etti' dedi. 

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması, yöresel türkülerin söylenmesi ve halk oyunları ile devam edilen programda, Gençlik Haftası boyunca yapılan sportif yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.