24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü
24 Kasım Öğretmenler Günü
- Malatya'da tören düzenlendi

MALATYA (AA) - Malatya'da 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Kışla Caddesi'nde düzenlenen törende, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı,  Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Daha sonra Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonu'nda devam eden tören, müzik öğretmenleri eşliğinde İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından, aday öğretmenlerin yemin töreni yapıldı.  

Vali Süleyman Kamçı, burada yaptığı konuşmada, gücünü sevgiden alan ve malzemesi insan olan öğretmenliğin, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleklerinden birisi olduğunu söyledi. 

Bir toplumun eğitim ve öğretim faaliyetlerine verdiği değerin, o toplumun gelişmişlik ve kalkınmışlık derecesiyle yakından alakalı olduğunu anlatan Kamçı, "Bu sebeple kültür, sanat, bilim, teknoloji ve ekonomi alanlarında kalkınmış ve ilerlemiş olmak, şüphe yok ki eğitim ve öğretim sorunlarını çözmüş bir toplum olmakla mümkün olacaktır" dedi.

Kamçı, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş olan öğretmenlere rahmet dileyerek, "Yetiştirdikleri evlatlarımız sayesinde ülkemizin geleceğini teminat altına alan bütün öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyorum" şeklinde konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ise en eski mesleklerden biri olan öğretmenliğin hayatla başladığını ve ölümle neticelendiğini ifade etti.

Tatlı, "Sizler, dünyanın en değerli varlıklarını teslim aldınız ve yetiştiriyorsunuz. Sizler, ülkenin 2023 vizyonunun baş aktörlersiniz. Şehit kanlarıyla sulanmış vatan toprağında binbir renkte çiçeklerin bahçivanlarısınız. Cumhuriyetimizin 100. yılında hedefleri dünyanın ilk 10 ülkesi arasına girmek olan  Türkiye Cumhuriyeti'nin, bu hedeflere sizlerin gayret ve çalışmalarınızla ulaşacağınıza inanıyoruz" diye konuştu. 

Vali Kamçı tarafından öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildiği törende, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllendirildi.