29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
-

MALATYA (AA) - Malatya'da cumhuriyetin kuruluşunun 92. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Kışla Caddesi'ndeki tören, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Kamçı, Anıt Şeref Defteri'ne, birlik ve beraberliğin teminatı olan cumhuriyetin ve ilkelerinin ışında, devletin bekası için, yılmadan, yorulmadan çalışarak yollarına devam edeceklerini yazdı. Kamçı, "gücümüzü, Samsun'da başlatıp, İzmir'de nihayete erdirdiğiniz Milli Mücadele sürecinde zafere ulaşmamızın en büyük sebebi olan sarsılmaz milli iradeden almaktayız. Kutlu yolunuzda sizi engellemeye çalışan dahili, harici bedbahtlar, bugün de bizim yolumuza tuzaklar kurmakta, birlik ve bütünlüğümüze kast etmektedir. Fakat müsterih olunuz. Devletimiz, dünyanın en güçlü devletleri arasında hak ettiği yeri alıncaya kadar kararlılığımızdan taviz vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kamçı, kanını vatana katık eden aziz şehitleri rahmetle ve minnetle yad ettiğini kaydetti.

Törene İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, İl Emniyet Müdür Ömer Urhal, kurum ve kuruluşların müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.