4. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı açıldı

4. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı açıldı
4. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı açıldı
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: "En büyük eksikliğimiz, okuma oranındaki yetersizliğimiz. Hem ilimiz hem ülkemizdeki bu oranı artırmamız şart"

MALATYA (AA) -  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, ülkedeki okuma oranının yükseltilmesi gerektiğini belirterek, "En büyük eksikliğimiz, okuma oranındaki yetersizliğimiz" dedi.   

Malatya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Çanakkale Zaferi'nin 100. yılı dolayısıyla "Çanakkale" temasıyla düzenlenen "4. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı" açıldı.

Çalık, açılışta yaptığı konuşmada, ilk günden itibaren, fuarın, tüm Türkiye 'nin kitap fuarı olması için yola çıktıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi arkasındaki alanda açılan fuara 265 yazarın katıldığını kaydeden Çalık, "265 yazarımızın, akademisyenimizin katıldığı kitap fuarı her geçen gün büyüyerek Malatya'ya ve dünyaya buradan seslenmeye davam ediyor" diye konuştu.

Kitap okumanın önemine işaret eden Çalık, "Okuma oranımızın daha çok yükselmesi, evlatlarımıza daha fazla kitap okumayı öğretebilmemiz için daha çok çalışmak zorundayız. En büyük eksikliğimiz, okuma oranımızdaki yetersizliğimiz. Hem ilimiz hem ülkemizdeki bu oranı artırmamız şart" ifadelerini kullandı.

- "Milletimizin yüreğinin bir parçası Çanakkale'de"

Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ise Çanakkale'de insanlık tarihinin en büyük savaşlarından birinin yaşandığını vurguladı.

Ecdadın Çanakkale'de büyük destan yazdığını dile getiren Çınar, şunları kaydetti:

"O dönemin egemen güçleri, dünyanın en büyük donanmasıyla Çanakkale'ye saldırdı. Çünkü İstanbul 'u almak için Çanakkale'yi almak gerekiyordu. En zor zamanında 9 ayrı cephede savaş veren ecdadımız tek yürek oldu. Çanakkale'ye, canlarından kıymetli evlatlarını gönderdiler ve bu evlatlar, her şeyden kıymetli canlarını milletimiz, dinimiz ve İslam için feda ettiler. Türkiye'nin her köyünden, her ailesinden bir kişi Çanakkale'de şehit yatıyor ya da gazi olmuş durumda. Dolayısıyla milletimizin yüreğinin bir parçası Çanakkale'de. Çanakkale, hepimizin şehri."

Malatya Valisi Süleyman Kamçı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da katılımcılara teşekkürlerini ileterek, tüm kitapseverleri fuara davet etti. 

Konuşmaların ardından açılışı yapılan fuar, 10 Mayıs'a kadar açık kalacak.