5 Nisan Avukatlar Günü

5 Nisan Avukatlar Günü
5 Nisan Avukatlar Günü
- Malatya Baro Başkanı Han, Avukatlar Günü'nü kutladı

MALATYA (AA) - Malatya Baro Başkanı Enver Han, 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutladı.

Malatya Adliyesinde açıklamada bulunan Han, yargının kurucu unsurlarından biri olan ve bağımsız savunmayı özgürce temsil eden avukatların Avukatlar Günü'nü endişe içinde geçirdiklerini söyledi.

Mevcut Avukatlık Kanunu'nun baroların ve avukatların mesleki ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kaldığını savunan Han, "Bir an önce ihtiyaçlarımızı karşılayan yeni bir Avukatlık Kanunu'nun yürürlüğe girmesi temennimizdir." dedi.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince devletin üç temel işlevi olan yasama, yürütme ve yargı güçlerinin kendini hukuk kurullarına bağlı kılması gerektiğini belirten Han, "Son yıllarda arka arkaya gündeme getirilerek hayata geçirilen, hukuku ilgilendiren bir takım düzenlemeler, tasarılar, taslaklar nedeniyle yargı dünyası ve onun kurucu unsurlarından biri olan avukatlar kaygılı ve endişelidir." ifadelerini kullandı.

Terör olayları nedeniyle Baro olarak müzikli eğlence programlarını iptal ettiklerini aktaran Han, şunları kaydetti:

"Akan kan ve gözyaşlarının bir an önce son bulması en büyük temennimizdir. Bu duygu ve düşüncelerle demokrasinin, insan haklarının ve hukuk devletinin en büyük güvencesi olan savunmanın temsilcileri, sevgili meslektaşlarımın Avukatlar Günü'nü kutluyor, özlemini duyduğumuz, hukukun ve yargının tüm sorunlarının çözülmüş olduğu güzel günlere sağlık, esenlik ve başarılarla ve barış içerisinde hep birlikte ulaşabilmenin özlemiyle saygılar sunuyorum."