62. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali'ne doğru

62. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali'ne doğru
62. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali'ne doğru
- Darende Belediye Başkanı Eser: "Doğunun Kırkpınar'ına ev sahipliği yapacağız"

MALATYA (AA) - Malatya'nın Darende ilçesinde düzenlenecek 62. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali'nin hazırlıkları tamamlandı.

Darende Belediye Başkanı Süleyman Eser, Darende güreş sahasında düzenlediği basın toplantısında, 30 Ağustos Pazar günü tertip edecekleri 62. Zengibar Karakucak Güreş ve Kültür Festivali'ne tüm vatandaşları beklediklerini söyledi.

Yağlı güreşin insanlık tarihi kadar eski olduğu ifade eden Eser, "Bilindiği gibi dünyada en başarılı olduğumuz spor dallarından biri güreş. Ülkemizde bu alanda yapılan en önemli güreş müsabakalarının başında Tarihi Kırkpınar Güreşleri gelmektedir. Burada yaptığımız hazırlıklarla doğunun Kırkpınar'ına ev sahipliği yapacağız" diye konuştu.

Güreşlere dünya şampiyonu ve uluslararası dereceler elde etmiş sporcuların da katılacağını dile getiren Eser, şunları kaydetti:

"Yağlı güreşlere 30 başpehlivan, 35 başaltı pehlivan, 90 büyük orta, 120 küçük orta büyük ve 25 küçük orta küçük olmak üzere toplam 300 pehlivan katılacak. Sporseverler bu anlamlı günde unutulmaz bir gün yaşayacak. Ülkemizde bir çok şenlik iptal edildi ama biz, ata yadigarı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı anısına düzenlediğimiz güreşleri iptal etmedik."

Eser, konuşmasının ardından esnafları gezerek onları ve ilçe sakinlerini festivale davet etti.