7. Arguvan Türkü Günleri konseri düzenlendi

7. Arguvan Türkü Günleri konseri düzenlendi
7. Arguvan Türkü Günleri konseri düzenlendi
MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi tarafından 7. Arguvan Türkü Günleri konseri düzenlendi. Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, İnönü...

MALATYA (AA) - İnönü Üniversitesi tarafından 7. Arguvan Türkü Günleri konseri düzenlendi. 

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konserde, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, milletleri ayakta tutan sevgi ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendiren türkülerin Türk milleti için ne kadar önemli olduğunu bildiklerini belirtti.

Türkülerin Türk ekolünde önemli bir yer tuttuğunu aktaran Çelik, "Arguvan türküleri dediğimizde ise bu durum daha da anlamlaşıyor. Dolayısıyla İnönü Üniversitesi olarak kendi kültürümüzün harcını oluşturan Arguvan türkülerini geleceğe taşımak ve bu türkülerin anlamında toplumumuzun kardeşliği için ders çıkarmak gerektiğini düşünüyorum" ifadesini kullandı.

İki bölümden oluşan etkinliğin ilk bölümünde Türk Halk Müziği sanatçısı Erhan Yılmaz ve Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri sahne aldı. İkinci bölümde ise Mustafa Özarslan ve Grup Çığ konser verdi.

Etkinlikte, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek ve Rektör Çelik, konserde yer alan sanatçılara çiçek verdi.

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş ve Ankara Arguvanlılar Derneği Başkanı Asım Aydoğdu ise Çelik'e plaket takdim etti.