AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
- "Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetmiş olduğu, iki yıldır devam ettirmiş olduğu çözüm süreci yerlidir, yereldir ve çok önemli bir tarihsel derinliğe ve stratejiye sahiptir"

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, " Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetmiş olduğu, iki yıldır devam ettirmiş olduğu çözüm süreci yerlidir, yereldir ve çok önemli bir tarihsel derinliğe ve stratejiye sahiptir" dedi. 

Çalık, Malatya Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin çok önemli bir süreçten geçtiğini, dünya devleri arasında "ben de varım" diyen bir ülke olmak isteyen Türkiye'nin ayağına pranga vurmak isteyenler olduğunu belirtti.

Bu prangalarından kurtulan Türkiye'nin 12 yıldır kesintisiz AK Parti hükümeti sorumluluğu ve bilinciyle "önümdeki tüm engelleri kaldırıp yoluma devam etmek zorundayım" dediğini vurgulayan Çalık, Türkiye'nin daha önce dış güçlere muhtaç hali bulunduğunu ancak artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını ifade etti.

Türkiye'nin dış güçlerden ve ayağına pranga vurmak isteyen ulusal vesayetlerden kurtulup yoluna devam etmek istediği anda karşısına çok farklı engeller çıktığını dile getiren Çalık, "Demokrasiyi sekteye uğratmak adına yapılan vesayetin var olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Biz bunlardan, dış güçlerden kurtulmaya çalışırken, ulusal engelleme mekanizmalarından kurtulmaya çalışırken kendi kendimize yerel ve yerli olan bir sorunu uluslararası güçler tarafından Türkiye üzerinde oynanan oyunları, Doğu ve Güneydoğu'daki yaşanan Kürt sorununu, Güneydoğu sorununu körükleyerek 'bunu siz tek başınıza çözemezsiniz' diyen güçlerin var olduğunu biliyoruz. Güçlü olan Türkiye'nin yanında bugüne kadar kimler var bakmak lazım" diye konuştu. 

Türkiye'nin tüm dünyayla iyi ilişkiler içinde, mağdurun ve mazlumun yanında olmayı, haklının yanında, güçlü de olsa haksızın karşısında olmayı şiar edindiğini kaydeden Çalık, şöyle devam etti:

"Biz güçlü Türkiye olalım derken karşımıza çıkarılan Gezi olayları, 17-25 Aralık ve son olarak 2 yıldır da hiç cenaze haberi almadığımız çözüm süreci engeli, Türkiye'nin önündeki kaldırılması gereken en önemli engellerdi. Ama maalesef 6-7 Ekim olayları bir kez daha Türkiye'ye şunu söyletmeye çalıştı; 'çözüm süreci Türkiye'nin tek başına çözebileceği bir sorun değildir'. Ama Türkiye olarak, hükümet olarak, Sayın Başbakanımız, bakanlarımız ve yetkili tüm kurumlarımız olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin yönetmiş olduğu, iki yıldır devam ettirmiş olduğu çözüm süreci yerlidir, yereldir ve çok önemli bir tarihsel derinliğe ve stratejiye sahiptir. Çözüm süreci sonucuna kavuşmak için üstümüze ne giymek gerekiyorsa, kefen giymek gerekiyorsa kefen giymeye hazır olduğumuzu çok net ifade etmiştik. İşte çözüm süreci tam sonuca ulaşırken, derenin tam ortasını geçmişken bunu güçlü Türkiye'nin önüne engel olarak koymak isteyenler oldu. Ulusal ve uluslararası mekanizmalar devreye girdi ve 6-7 Ekim olaylarını bize yaşattılar ama buna rağmen biz bir kez daha 6-7 Ekim olaylarında dimdik ayakta durduk. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde özellikle yaşatılmak istenen olayları engellemek adına kamu düzeni asla çözüm sürecinin alternatifi değildir, kamu düzenini yerinde sağlamak zorundayız."

Çalık, Türkiye'nin önündeki bütün engelleri bir bir aştığına işaret ederek, şu an Türkiye'nin önündeki en önemli engelin Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşananlar ve kardeş kavgası olduğunu, bu sorunda da son aşamasına gelindiğini, engelleri ortadan kaldırmak adına yola devam ettiklerini söyledi.

Ekonomide gelinen noktaya ilişkin verilerden de bahseden Çalık, ekonomik göstergeler çerçevesinde Türkiye'nin güçlü ülkeler arasına adını yazdırmaya kararlı olduğunu vurguladı.

Çalık, sözlerini "Biz artık dünyanın en gelişmiş 20 ülkesinin içerisinde yer alan bir ülke olarak G20'nin liderliğini yapacağız. Bu da Türkiye için bir ilk. Bu gelişen, değişen, büyüyen Türkiye'nin çok önemli fotoğrafıdır" diye tamamladı.