AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
- "Malatya'nın yapmış olduğu 400 milyon dolarlık ihracatın 200 milyon dolarını kayısıdan elde ediyoruz"

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Malatya'nın 400 milyon dolarlık ihracatının yarısının kayısıdan elde edildiğini bildirdi. 

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Çalık ile Vali Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, bazı kayısı ihracatçılarıyla bir araya geldi.

Odadaki toplantıda konuşan Kamçı, kayısının üretimden tüketime. dış ülkelere ihracına kadar birçok sorun olduğunu gördüklerini belirterek, "Bu konuda ihracatçılarımızın da problemi var ama tam kesin olmasa da arkadaşlarımızla anlaştık. Kayısının fiyatının 15 lira olmasına karar verdik. İnşallah ihracatçılarımız buna tam olarak uyacak. Esnafımız da bundan mutlu olacaktır" ifadesini kullandı.

Çalık, kayısıyla ilgili sorunları arka arkaya konuştuklarını ve sorunları en aza indirmek için çiftçiye çok farklı destekler verdiklerini kaydetti.

Kayısıya hiçbir dönemde olmadığı kadar destek verdiklerini vurgulayan Çalık, "Malatya'nın yapmış olduğu 400 milyon dolarlık ihracatın 200 milyon dolarını kayısıdan elde ediyoruz. Kayısıyla ilgili son 12 yılda çok önemli çalışmalar oldu. Başta üreticiye destek olma adına tarım sigortasını geliştirdik. Çiçeği don kapsamına aldık. Dondan zarar gören üreticilerimize 90 milyon lira destek verdik. Türk Hava Yollarına (THY) kayısıyı parayla verdik. Onlarda yolcularına ücretsiz olarak dağıttı. Bu anlamda 120 ülkede yolculara kayısı ikram edildi" değerlendirmesinde bulundu.

Çakır da kayısının hem Türkiye hem de Malatya için çok önemli bir ürün olduğunu kaydetti.