AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
- "Önceliğimiz CHP ve MHP. MHP ile koalisyonu kurmak üzere daha yakın olduğumuzu ve bunun için de mücadele edeceğimizi, müzakere edeceğimizi paylaşmak isteriz"

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, parti olarak koalisyon kurma sürecinde önceliklerinin CHP ve MHP olduğunu belirterek, "Milliyetçi Hareket Partisiyle koalisyonu kurmak üzere daha yakın olduğumuzu ve bunun için de mücadele edeceğimizi, müzakere edeceğimizi paylaşmak isteriz" dedi. 

Memur-Sen Malatya Şubesini ziyaret eden Çalık, koalisyon çalışmaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Uzlaşmaya en açık parti olduklarını dile getiren Çalık, milletin hükumetsiz kalmaması için ellerini yumruk değil açık halde karşı tarafa uzattıklarını söyledi.  

Gezdikleri yerlerde bütün siyasi partilerin tavırlarını milletin gördüğünü kaydeden Çalık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hükumeti kurma görevini verdiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Pazartesi gününden itibaren koalisyon görüşmelerimiz başlayacak. Cumhuriyet Halk Partisi , Milliyetçi Hareket Partisi ve HDP'yle sırasıyla görüşmeler yapılacak. Bizim önceliğimiz Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi. Milliyetçi Hareket Partisiyle koalisyonu kurmak üzere daha yakın olduğumuzu ve bunun için de mücadele edeceğimizi, müzakere edeceğimizi paylaşmak isteriz. Ama eğer koalisyonlar olmazsa, hükumet kurulmazsa da milletimizin sinesine dönmeye hazırız" diye konuştu.

Parti olarak tüm bölgeleri ve illeri gezdiklerini belirten Çalık, "Milletimizden aldığımız mesaj, 'Bize geri dönün' mesajıdır, şimdiki söylenilen cümle budur. Ama buna rağmen biz diyoruz ki milletin hükumetsiz kalmaması için koalisyon çalışmalarına devam edelim. Çok samimi bir şekilde, ihlaslı bir şekilde hükumeti kuralım istiyoruz. Allah nasip ederse hükumetimizi kurarsak, 12 yıllık kesintisiz tek başına iktidardan sonra hükumetin büyük ortağı olarak hizmet etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

- Srebrenitsa soykırımının 20. yılı

20 yıl önce yaşanan Srebrenitsa soykırımına da değinen Çalık, "Bosna'da 20 yıl önce yaşanan katliamı bir kez daha şiddetle kınıyorum. Srebrenitsa'da yaşanan katliamın yürekleri nasıl dağladığını bir kez daha tüm dünyaya haykırmak istiyorum" dedi. 

Srebrenitsa'daki katliama benzer katliamların bölgede de yaşandığını ifade eden Çalık, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu Kobani'de yaşanıyorsa da, Halep'te yaşanıyorsa da, Hama'da yaşanıyorsa da nerede yaşanıyorsa yaşansın, Araplara karşı, Türkmenlere karşı, Kürtlere karşı, insanlığa karşı yapılan her türlü saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Oruç tuttuğu için katledilen, oruç tutmaları engellenen, ibadet yapmaları engellenen Doğu Türkistan'daki kardeşlerimizin de bir kez daha yanında olduğumu ve Çin Hükumeti'ni de kınadığımızı bir kez daha ifade etmek istiyorum."