AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık:
- "Suriye halkıyla Türkiye halkı arasında çok ortak paydalar var. Suriye ve Türkiye arasında tam 'en güzel ilişkiler başlıyor' dediğimiz sırada yaşanılan vahşet, yaşanılan kıyamet, yaşanılan katliam, bizim Suriye halkından saf tutmamıza vesile oldu. Mağdurun, mağdur Suriye halkının yanında, zalim Esed'in karşısında durduk"

MALATYA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Suriye halkıyla Türkiye halkı arasında çok ortak paydalar var. Suriye ve Türkiye arasında tam 'en güzel ilişkiler başlıyor' dediğimiz sırada yaşanılan vahşet, yaşanılan kıyamet, yaşanılan katliam, bizim Suriye halkından saf tutmamıza vesile oldu. Mağdurun, mağdur Suriye halkının yanında, zalim Esed'in karşısında durduk" dedi.

Suriyeli misafirlerin kaldığı Beydağı Konaklama Tesisi'nde, BEM-BİR-SEN Malatya Şubesi ile Niyazi Mısri Vakfı Malatya Şubesince verilen iftar yemeğinde konuşan Çalık, Suriyeli mültecilere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun selamlarını getirdiğini söyledi.

Suriye halkıyla Türkiye halkının kardeş olduğunu vurgulayan Öznur Çalık, "Bugün sizlerle birlikte olmak Türkiye'yle Suriye'nin halklarının kardeşliğinin en güzel göstergesi. Bizim tarihi kardeşliğimiz var. Suriye halkıyla Türkiye halkı arasında çok ortak paydalar var. Suriye ve Türkiye arasında tam 'en güzel ilişkiler başlıyor' dediğimiz sırada yaşanılan vahşet, yaşanılan kıyamet, yaşanılan katliam, bizim Suriye halkından saf tutmamıza vesile oldu. Mağdurun, mağdur Suriye halkının yanında, zalim Esed'in karşısında durduk" ifadelerini kullandı.

Çalık, "komşusu açken tok yatmayan" bir peygamberin ümmeti olduklarını, Suriyelileri Türkiye'de misafir etmenin kendileri için büyük bir onur olduğunu kaydetti.

Suriye halkına her zaman sahip çıktıklarını dile getiren Öznur Çalık, "Suriye'de savaş varken, Suriye'de katliam varken, orada kardeşlerimiz zulüm içerisindeyken biz Suriye'ye, Suriye halkına kapılarımızı sonuna kadar açmak zorundaydık. Kapılarımızı açarken, orada zulüm gören Türkmen kardeşlerimize, orada zulüm gören Arap kardeşlerimize, orada zulüm gören Kürt kardeşlerimize kapılarımızı sonuna kadar açtık" diye konuştu.

Suriye halkıyla Türkiye halkının kardeşliğini göremeyenlerin olduğunu belirten Çalık, şöyle devam etti:

"Orada, Suriye'de çocukları öldüren, kadınları öldüren, yaşlıları öldüren bir zalim var ve buna sessiz kalan bütün dünya var. Birleşmiş Milletler'in Güvenlik Konseyi üyesi 5 tane dev diye kendini gören devlet var, ülke var ama Suriye'de yaşanan zulmü görmüyorlar. Orada ölen çocukları görmüyorlar, kadınları, gençleri, yaşlıları, anneleri görmüyorlar. Bir kez daha buradan, Malatya'dan misafirlerimin içerisinden, Suriyeli kardeşlerimin içerisinden tüm dünyaya seslenmek istiyorum; Suriye'de yaşanan zulmü herkes görsün ve katil Esed'in bir an önce Suriye'nin başından gitmesini sağlasın bütün dünya."

Öznur Çalık, iftar yemeğinin ardından Suriyeli mültecilerin isteklerini dinledi.