AK Parti Malatya Milletvekili Çalık:

AK Parti Malatya Milletvekili Çalık:
AK Parti Malatya Milletvekili Çalık:
- "Milli geliri 70 bin doların üzerinde olan ülkelerden çok daha fazla yardım yapan ülke pozisyonundayız"

MALATYA (AA) - AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, "Milli geliri 70 bin doların üzerinde olan ülkelerden çok daha fazla yardım yapan ülke pozisyonundayız" dedi.

Çalık, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyetini ziyaretinde, 1 Kasım'da vatandaşın bir kez daha AK Parti'ye güvendiğini ve bunu da sandığa yansıttığını söyledi.

Malatya'nın da bu genel seçimde AK Parti'ye yüzde 68 oranında destek verdiğini hatırlatan Çalık, "Bu Malatya için çok büyük bir başarı" diye konuştu.

Çalık, AK Parti iktidarları döneminde Malatya'ya 14,1 milyar liralık yatırım yapıldığını anımsattı.

Daha fazla yatırım için gerekli çalışmalara başladıklarını anlatan Çalık, "AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci'nin 64. Hükümet'te Gümrük ve Ticarat Bakanlığına getirilmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyoruz. Tüfenkci'nin de desteğiyle Malatya Organize Sanayi Bölgesi için yaklaşık 60 milyon liralık kamulaştırma bedeli sağlanması talebi de Bakanlar Kurulunca onaylandı" şeklinde konuştu. 

Çalık, Malatya'ya yapılacak diğer yatırım ve hizmetlerin de takipçisi olduklarını söyledi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla Benin'e gittiklerini hatırlatan Çalık, şöyle konuştu:

"Batı Afrika ülkelerinden bir çoğuna gitme imkanım oldu. Özellikle tüm ülkeler Türkiye'nin nasıl bir ülke olduğunu fark ediyorlar ve biliyorlar. Yaklaşık dış yardımımız 5 milyar doları bulmuş vaziyette. Benin'de 200'e yakın parlamenterin katıldığı toplantıda herkesin Türkiye'nin yapmış olduğu yardımlara çok ciddi dikkat çektiğini ifade etmek isterim. Afrika'daki ülkeler Senegal, Fildişi, Gine, Nijer, Nijerya ve benim gittiğim Benin dahil çok ciddi manada fakirlikle mücadele eden ve en az gelişmiş ülkeler arasında olan yerler. Türkiye, güçlü bir ülke olarak onların yanında oldu ve olmaya da devam edecek. Binlerce kere şükürler olsun ki biz milli geliri 70 bin doların üzerinde olan ülkelerden çok daha fazla yardım yapan ülke pozisyonundayız."

Çalık, Afrika'daki mazlum ve mağdurların da Türkiye'den hizmet beklediğini dile getirdi. 

Benin'de yürütülecek yardım çalışmaları için tespit yaptıklarını anlatan Çalık, bu yardımları TİKA aracılığıyla ulaştıracaklarını bildirdi.

Bir basın mensubunun "cezaevindeki gazetecilerle ilgili görüşünüz nedir" şeklindeki sorusu üzerine Çalık, "Şu anda hiçbir gazetecinin mesleğini yaptığı için içeride olduğunu düşünmüyorum. 'Terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla içeride olan gazeteciler var. Kendi mesleklerini yaptıkları takdirde hiçbir gazetecimizin zarar gördüklerine tanıklık etmedik. Son süreçte basınla ilgili hassasiyetlerin en üst seviyeye çıkmasına neden olan iki gazetecinin yapmış olduğu haberlere hepinizin basın mensubu olarak dikkatle bakmanızı istiyorum. Türkmen bölgesindeki insanlarımızın, kardeşlerimizin korunması için gönderilen malzemeler, tırla ilgili yapılan haberleri hepinizin bir kez daha gözden geçirmesini diliyorum. Yargılama usul ve esasları yeniden gözden geçirilebilir. Tutuksuz yargılanmaları söz konusu olabilir ama basın mensubu demek sınırsız özgürlüklerin var olduğu alan demek değildir. Devletin de kendi içinde korunaklı olduğu alanlar vardır ve basının da bu hassasiyeti göstermesi gerekir. Demokrasi sınırsız özgürlük demek değildir. Herkesin kendi sınırını bilmesi gerekir. Basına asla kısıtlama yapılması taraftarı değilim ama basının da kendi sorumluluğunu bilmesi gerekir" diye konuştu.