AK Parti Malatya Milletvekili Özhan:

AK Parti Malatya Milletvekili Özhan:
AK Parti Malatya Milletvekili Özhan:
- "Eğer bu koalisyon meselesi bir şekilde başarıya ulaşacaksa, yani bir hükümet kurulacaksa biz bu hükümetin ve bu koalisyonun ancak ve ancak yeni Türkiye'de kurulabileceğini ve eski Türkiye'de kesinlikle bir koalisyon kurulamayacağını söylüyoruz"

MALATYA (AA) - AK Parti Malatya Milletvekili Taha Özhan, "Eğer bu koalisyon meselesi bir şekilde başarıya ulaşacaksa, yani bir hükümet kurulacaksa biz bu hükümetin ve bu koalisyonun ancak ve ancak yeni Türkiye'de kurulabileceğini ve eski Türkiye'de kesinlikle bir koalisyon kurulamayacağını söylüyoruz" dedi. 

Özhan, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin samimiyetle milletin ortaya koyduğu matematiksel tabloyu hükümet kurma faktörüyle tamir etmek üzere koalisyon görüşmeleri için yola çıktığını belirtti.

7 Haziran genel seçimlerinin ortaya çıkardığı tabloyu doğru idrak etmeleri gerektiğini vurgulayan Özhan, "Bu çok da zor bir netice de değil ama maalesef özellikle başta muhalefet partileri olmak üzere bu işin paydaşı olabilecek medya, sermaye çevreleri, entelektüel çevreler, yazar, çizerler, bu işle ilgili bütün siyasi paydaşlar 13 yılın da verdiği bir rahatlıkla bütün sorumluluğun AK Parti'de olduğu gibi bir hava estiriyorlar. Bu doğru değil. Koalisyon görüşmelerinde de bunun neticesi ortaya çıktı" diye konuştu.

Koalisyon görüşmelerine, hazırlıklı bir şekilde gittiklerini aktaran Özhan, bu süreci ciddiye aldıklarını söyledi. 

Parti olarak temel ilkeleri bulunduğunu dile getiren Özhan, "Eğer bu koalisyon meselesi bir şekilde başarıya ulaşacaksa, yani bir hükümet kurulacaksa biz bu hükümetin ve bu koalisyonun ancak ve ancak yeni Türkiye'de kurulabileceğini ve eski Türkiye'de kesinlikle bir koalisyon kurulamayacağını söylüyoruz. Bunu hem Türkiye'nin 13 yılda elde ettiği kazanımları korumak hem de Türkiye'nin geleceğe yönelik perspektifini istikrarlı ve inşa edici bir şekilde sürdürme açısından hayati bir mesele olarak görüyoruz" ifadelerini kullandı.  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun açıkladığı 14 maddeye de değinen Özhan, şunları kaydetti:

"Bizim vazgeçemeyeceğimiz sadece CHP değil, dünyanın dört bir yanından üzerimize yapılmış baskılara rağmen vazgeçmediğimiz şeyler var. Dolayısıyla bambaşka başkentlerden, birçok güç odağından bize yapılan baskıya rağmen vazgeçmediğimiz maddelerden kalkıp bir koalisyon görüşmesinde vazgeçecek değiliz. Vesayet rejimiyle kıran kırana mücadele neticesinde elde edilmiş kazanımları, Cumhuriyet Halk Partisi 'nde müzakerenin ötesinde tehditle bizim vazgeçmemizi istemelerine rağmen, 13 yıl boyunca vazgeçmediğimiz maddeleri, bir görüşmede vazgeçip, bırakacak değiliz. Onlar da bunu gayet iyi biliyorlar. Bizim ümidimiz, onların bir hükümet kurma sorumluluğundan kaçmamaları. Bütün bu tepki ve tavırları da bu sorumluluk etrafında okumak lazım."

Cumhurbaşkanının hükümet kurma sürecinde pazarlık konusu olmayacağını ifade eden Özhan, "Mesele böylesine tıkanma noktasına, yokuşa sürüklenirse, karşımıza çıkacak manzara şudur; biz 18 vekilimiz olmadığı için hükümet kurmaya çalışıyoruz, diğer partilerin bazıları 100-150 milletvekili olmadığı için hükümet kuramaz durumdalar. Dolayısıyla bunu yokuşa sürmek yerine herhangi bir müzakerede bizim başlangıç maddesi olamayacak başlıklar dediğimiz başlıklara bunları dönüştürmemek lazım. Kaldı ki Cumhurbaşkanı meselesi Anayasa'da tarif edildiği üzere bu hükümet kurma görevini verecek makamdır. Bunun görüşmelerde bir başlık olması söz konusu değil, zaten de öyle oldu. Cumhuriyet Halk Partisi ile yapılan görüşmede, ne Cumhurbaşkanlığı makamı ne de bu tartışmaların kendisini bir kez bile gündeme gelmedi" diye konuştu.